Зазвичай медики радять гіпертонікам берегти організм від перегрівання та зневоднення. Бо відомо, що спека може спровокувати небезпечний «стрибок» артеріального тиску. Але що робити трактористам, комбайнерам, фермерам, які не можуть пересидіти літо в кондиційованому приміщенні? Як зарадити собі, якщо гіпертонічний напад трапився десь у полі, далеко від лікарень та аптек, а поряд немає жодної людини? Відповіді на ці та інші запитання «ЧК» шукав у лікаря-кардіолога, завідуючого ОМК КЗ КОР «Київського обласного кардіологічного диспансеру» Олександра Шадріна.
Олександре Борисовичу, чому літо називають ризиковим часом для гіпертоніків?
Улітку люди вживають в три-чотири рази більше рідини, ніж зазвичай. Збільшується обсяг крові, що циркулює організмом, зростає навантаження на судини та серце, підвищується тиск. Під час спекотної погоди судини розширюються, що може дати зворотний ефект – спазм. Водночас у спеку серце працює інтенсивніше, що також сприяє підвищенню артеріального тиску.
Як має діяти людина, у якої стався гіпертонічний напад просто на вулиці?
Насамперед їй потрібно прийняти горизонтальне положення, щоб уникнути ускладнень, що можуть розвинутися внаслідок гіпоксії мозку або серцевого м’язу. Для швидкого зниження артеріального диску можна використовувати краплі фармадіпіну – 2% розчин ніфедіпіну, який швидко знижує тиск. Якщо гіпертонічний криз не ускладнений, то потрібно звернутися до лікаря або викликати дільничого терапета додому. Якщо підвищений тиск супроводжується болями в серці чи ознаками аритмії, порушенням мозкового кровообігу, негайно викликайте швидку допомогу.
А якщо потрібних крапель немає, аптек навколо теж? Допоможе нітрогліцерин, який дасть хтось із перехожих? Чи вода без газу, яку можуть запропонувати оточуючі?
Нітрогліцерин при гіпертонії не використовується, це препарат для лікування стенокардії. Але короткочасно знизити тиск він спроможний, це згодиться. А от вживання зайвої рідини, навпаки, зашкодить, тиск від цього може збільшитися.
Що робити людині, у якої гіпертонічний напад трапився в полі, далеко від аптек і лікарень? Можливо, існують трави, корінці, здатні швидко зарадити в цій ситуації?
У «зеленій аптеці» для зниження артеріального тиску з давніх-давен застосовували «собачу траву» (російсько мовою «пустырник»), але навряд чи кобайнер із підвищеним тиском буде її шукати в полі. Тим паче що вона знижує тиск неістотно, тому для лікування гіпертонічного кризу не вживається. Також добре стабілізує тиск сік буряку, але на пшеничному полі знайти цей засіб доволі проблематично. Єдине, що стовідсотково допоможе гіпертоніку-комбайнеру, – це гіпотензивні препарати, які йому призначив лікар. Ці ліки потрібно завжди мати при собі. І за правильно підібраної дози препаратів із довготривалою (добовою) дією «стрибків» артеріального тиску не буде. Якщо цих ліків під рукою немає, треба викликати швидку допомогу. Або зателефонувати родичам, колегам, знайомим, які перебувають неподалік і можуть терміново приїхати, щоб відвезти хворого до лікарні. До приїзду допомоги потрібно лягти в затінку. Якщо є, прийняти нітрогліцерин. На жаль, дуже часто люди несерйозно ставляться до гіпертонічного нападу, «відлежуються» вдома. У них розвивається мозковий інсульт чи інфаркт міокарда, і це має трагічні наслідки. Тому навіть за неускладненого кризу треба звертатися до лікаря. А найкраще – не відходити від схеми лікування, призначеної фахівцем.
Гіпертонічний криз може мати різні прояви: від легкого занепокоєння й безпричинного страху до раптової втрати свідомості. Але найчастіше різке підвищення тиску призводить до того, що в людини пришвидшується серцебиття, різкий головний біль, нудота, блювота, шум у вухах, судоми, запаморочення. Дорослі люди, які мають нормальний артеріальний тиск (120 на 70 мм рт. ст), повинні робити профілактичні вимірювання раз на рік. Людям із тиском 130 на 85 фахівці радять робити вимірювання раз на два-три місяці. Якщо тиск становить 140 на 90 і більше, треба звернутися до фахівця, розпочати лікування й щоденно стежити за своїм тиском.