Їх вічний спокій шелест лісу стереже

Категорія: Матеріали номера

Вже буденною справою стало для Згурівського історико – пошукового клубу “Пам’ять”  щовесни упорядковувати та робити ремонти братських могил та місць поховань солдатів та офіцерів, що загинули на території Згурівського району у ті страшні 1941-1945 роки.
На околиці Басанського лісу на невеличкій галявині знаходиться поховання невідомих героїв, що віддали своє життя за Україну восени 1941 року. Хто вони, якого віку, статі, національності, звідки родом – про це вже ніхто ніколи не дізнається. Пошуковці с. Малий Крупіль – члени Згурівського клубу “Пам’ять” – старались зібрати у старожилів села, їхніх родичів хоч якісь відомості про бойові дії на території Великокрупільської сільської ради осінню 1941 року. На жаль, ці дані були зовсім скупі.
Воїни РСЧА, що потрапили у “Баришівський котел” у вересні 1941 року, з боями прорвались у напрямку Чернігівщини і відступали через с. Малий Крупіль. Найближчим порятунком був Басанський ліс зразу за селом. Але німецькі передові частини мотопіхоти вермахту буквально по п’ятам переслідували ранених, втомлених, але сильних духом воїнів РСЧА. Очевидно, тут на околиці Басанського лісу і було дано для багатьох з них останній бій. Уже після бою місцеві жителі вирушили до лісу поховати загиблих. Багато з невідомих героїв  знайшли вічний  спокій на український землі Басанського лісу за селом Малий Крупіль.
Місце одного з поховань відоме. А скільки ще невідомих могил розкидано по цьому лісу? Адже місцеві жителі багатьох убитих ховали прямо на місці загибелі.  Зносити убитих до однієї спільної могили було важко  в лісі, да і не було багато часу – кожного убитого смерть заставала в різний час да і знаходили убитих не одночасно. Ось така  коротка інформація.
На околиці Басанського лісу на невеличкій галявині знаходиться поховання невідомих героїв, що віддали своє життя за Україну осінню 1941 року. Хто вони, якого віку, статі, національності, звідки родом – про це вже ніхто ніколи не дізнається.
    У 20-х числах березня пошуковці Стойка В.А., Юрчик М.В., Онопрієнко Б.В. вирушили до лісу, щоб оглянути поховання  та навести лад навколо могили, але побачене засмутило хлопців: металевий пам’ятник було зрушено з місця, дерев’яний паркан  зломано. Очевидно, комусь було замало місця, щоб проїхати лісовою дорогою, що проходить поряд.
Хлопці миттєво приймають рішення повідомити керівництво Клубу про подальші дії: пам’ятник потрібно почистити, пофарбувати, виготовити нову табличку із написом, зробити новий паркан, лавочку, встановити все це. Згурівський пошуковий клуб “Пам’ять” (співзасновники Згурьський І.М., Щербатенко В.І., Бригінський П.М.) власними коштами здійснює такі волонтерські заходи. Жителі с. Малий Крупіль, працівники місцевої пилорами Стогній В.В., Колесник Я.М., Смарчевський О.Г., Ступак І.В. відгукнулися на прохання допомогти і безкоштовно виготовити паркан та лавку. Онопрієнко В.В.   почистив та пофарбував сам пам’ятник. Було замовлено нову табличку.
Із самого ранку 6 квітня хлопці власним транспортом відвезли до лісу  заново відремонтований пам’ятник, паркан, лавку. Подорожній зможе перепочити, сидячи на лавці біля могили невідомих героїв, положити квіти, пом’янути  та вклонитися могилі невідомих солдатів, що віддали своє життя за свободу нашої Батьківщини.
Вічна пам’ять Героям, що загинули захищаючи Україну!  Від усієї душі хочеться подякувати всім хлопцям, хто приклав свої трудящі руки та добре серце до даної акції: Стойка В.А., Юрчик М.В., Онопрієнко О.В., Онопрієнко В.В., Ванжа І.О., Стогній В.В., Колесник Я.М., Смарчевський О.Г., Ступак І.В., та решті небайдужих. Є в Згурівському районі на кого рівнятись і ким пишатися!
              Голова Згурівського історико – пошукового клубу “Пам’ять”
             Валерій Щербатенко 

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.