За добу до вручення булави

Категорія: Про що говорять

Питання безпеки, миру й реформ, вочевидь, будуть головними в суботній промові Петра Порошенка.

Країна в очікуванні інавгурації Петра Порошенка. Отже, 7 червня, о 10-й ранку, на врочистому засіданні Верховної Ради України переможцю виборчих перегонів буде вручено офіційні символи Президента – булаву, орденський ланцюг, гербову печатку. Петро Олексійович складе присягу Глави держави, виступить із промовою.

Участь у церемонії візьмуть керівники майже 20 держав, а також очільники багатьох провідних світових організацій. Підтвердили візит до Києва очільники понад ста міжнародних делегацій. Скажімо, очікується, що серед гостей будуть президенти Польщі Броніслав Коморовський, Литви – Даля Грібаускайте, віце-президент США Джо Байден, глава МЗС Швейцарії Дідьє Буркхальтер, президент Європейської Ради Герман ван Ромпей, генсек ОБСЄ Ламберто Заньєр. А як же Росія? Її також запрошено, але на рівні тимчасового повіреного у справах Росії в Україні.

Посилена увага світу до цієї події – ще одне визнання того, що вибори були прозорими й чесними. Це також і підтримка європейського курсу України. Світ вітає бажання нашої держави дати бій корупції, навести лад в управлінні країною, провести справжню реформу місцевого самоврядування. Звичайно, свій «план роботи» має запропонувати Президент. Якими будуть першочергові дії Порошенка?

Про те, як житимемо по-новому, Петро Олексійович частково окреслив під час нещодавнього візиту до Варшави з нагоди 25-ї річниці перших, частково вільних парламентських виборів у Польщі. За його словами, план, серед іншого, передбачає проведення децентралізації влади за польською моделлю, а також амністію людей, які не вчинили кримінальних злочинів.

– Поляки і Європейський Союз готові надати нам рішучу підтримку щодо запровадження цієї моделі децентралізації. Вона передає реальні владні повноваження на місця й це буде дуже актуально для наших колег зі сходу – Донецька і Луганська, – зазначив Порошенко.

Що цікаво, польські ЗМІ назвали візит нашого лідера до Варшави «дипломатичною інавгурацією Порошенка». Так, Rzeczpospolita пише, що зустріч у Варшаві Президента США Барака Обами та Петра Порошенка є певною мірою винятковою з огляду на американську дипломатичну традицію, яка виключає зустрічі господаря Білого Дому з президентом, який ще формально не приступив до виконання своїх обов’язків.

Америка вкотре дала чітко зрозуміти Путіну: вона – на боці України. Обама заявив, що не може бути й мови про жоден компроміс із Росією, якщо Путін не змінить своєї агресивної політики. Він пообіцяв виділити мільярд доларів для зміцнення обороноздатності Європи та союзників із НАТО, а також допомогти коштами й Україні. З-за океану також надійдуть для потреб наших військовиків бронежилети, прилади нічного бачення.

Але чи захоче Порошенко запровадити на Донбасі надзвичайний стан? Новий Президент, перш за все, ратує за мирний план врегулювання конфлікту на Сході.

– Якщо всі ці пропозиції будуть прийняті та ми зможемо почати діалог, я думаю, що ми маємо унікальний шанс (на врегулювання ситуації. – Авт.), якщо ні, то Україна повинна захищати себе, – сказав він.

Можливо, буде створено ставку Верховного головнокомандувача Збройними силами України, а замість антитерористичної операції запровадять військові заходи з відновлення конституційного ладу.

До речі, під час нещодавньої зустрічі лідерів країн великої «Сімки» в Брюсселі пролунало: світ може посилити адресні санкції щодо Росії, накласти значні додаткові обмеження, якщо вона не припинить постачання зброї та підтримку бойовиків на сході України. Учасники саміту також вимагають від Москви співпрацювати з Порошенком.

Дещо підсумуємо: питання миру, економічних реформ, подальшого зближення з Євросоюзом будуть, певно, головними в інавгураційні промові нового гаранта Конституції.

– Прагнення до євроінтеграції захищали ми на Майдані, саме тому я готовий підписати економічну частину угоди про асоціацію й ввести зону вільної торгівлі з ЄС одразу після інавгурації, – сказав Порошенко у Варшаві.

Водночас, 4 червня, глава Європейської Ради Герман Ван Ромпей заявив, що ЄС та Україна підпишуть частину Угоди про асоціацію, яка залишилася, найпізніше 27 червня.

Зупинимося й на внутрішньополітичних проблемах. Як зазначають оглядачі, в інавгураційні промові Порошенко, певно, висловить і своє бачення щодо дострокових парламентських виборів.

Раніше, нагадаємо, він неодноразово критикував парламент за недостатню ефективність. Зрештою, і чимало депутатів, політологів стверджують, що сьогоднішня Верховна Рада не зможе повноцінно проводити політику реформ нового глави держави, потрібне її переформатування. Не кажемо вже про те, що нині у ВР є й багато представників «п’ятої колони», тих, хто опинився в коаліції зі страху (щоб уникнути відповідальності за скоєне). Тобто ситуативна більшість навряд чи влаштує Порошенка. Потрібна нова, ефективна парламентська коаліція, до якої можна «прийти» лише через вибори.

Щодо сьогоднішнього кадрового складу уряду, то, як пишуть оглядачі, зміни можуть бути, але не кардинальні. Зрештою, як під час виборчих перегонів заявляв Порошенко, «автоматично й негайно змін в уряді Яценюка не відбудеться». За його словами, будуть відсторонені ті керівники, хто «заплямував себе корупцією, продемонстрував неефективність свої дій». На думку Петра Олексійовича, значна частина функцій уряду повинна перейти до територіальних громад, і посади окремих міністрів стануть непотрібними.

ЦІКАВО

Булава Президента України виготовлена з позолоченого срібла. Руків’я та верхівка прикрашені декоративним орнаментом і оздоблені коштовним камінням. Вага – 750 г. У булаву заховано тригранний стилет із булатної сталі з вигравіюваним позолотою латинським девізом «OMNIA REVERTUTUR» («Усе повертається»). Стилет із булави витягується за допомогою кнопки, прикрашеної якутським смарагдом.

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.