Барви життя Юрія Пацана

Категорія: Київщина за тижденьКультураЛюдиМатеріали номера

У столичному Будинку вчених відкрито персональну виставку самобутнього художника Київщини Юрія Пацана. 23 роботи  віддзеркалюють красу сільських краєвидів.

Юрій Іванович – людина дивовижної долі. Отримавши в 36 років, після ДТП,  спинно-мозкову травму,  він опинився в інвалідному візку. Але не здався й кинув виклик долі, творчий, мистецький. Не маючи художньої освіти, навіть приблизної уяви, за його словами, про природу малювання, опанував живопис. І досить майстерно, адже через 13 років став одним із найкращих пейзажистів України. Про це говорили численні гості. У цьому переконалися понад півсотні відвідувачів вернісажу.

Майже третину займають зимові пейзажі. Дивлячись на вкритий снігом ліс, мимоволі ловиш себе на думці, що це вітром, через кватирку, занесло сніжинки на полотно. «Жива природа» дивиться на глядача й із картин «Золота осінь», «На околиці села», «У літню спеку», «Простори моєї  України». Гордість відчуваєш разом із художником за «Мою Батьківщину». На полотні – пагорб із вітряком, у центрі композиції – чаша небосхилу й чаша озера. Одна над одною: блакитноока та  блакитно-глибока. У першій – два журавлі, у другій – квітуче латаття.

Юрій Пацан щойно отримав пісенне поздоровлення від цих красунь

–         Ви не можете хизуватися тим, що закінчили художню академію. Але можете хизуватися тим, що Бог дав вам талант, – такі слова пролунали від представника Міністерства культури та туризму  під час вручення Юрію Івановичу диплома всеукраїнського фестивалю творчості осіб з обмеженими фізичними  можливостями «Барви життя».

Голова Києво-Святошинської РДА Олександр Заєць побажав художнику отримати звання академіка. Передавши особисте вітання від губернатора Київщини Анатолія Присяжнюка, начальник головного управління соціального захисту населення КОДА Леонід Мартинюк водночас вручив Юрію Івановичу й сертифікат міжнародної премії «Філантроп».

Чим відрізняється ця персональна виставка від майже десятка попередніх? – запитав «ЧК» у художника.

– У мене вже були виставки й у музеї Шевченка, і в консерваторії. Цією  підкорюю ще одну вершину духовності, – сказав Юрій Іванович. – Дух славетних, волелюбних часів залишився й під дахом цього будинку. А я привніс до нього гарного степового повітря, барви зимового лісу, блакить українського неба.

У найближчих планах Юрія Пацана продовжити й до кінця року завершити цикл робіт «Козацькому роду нема переводу», три з яких представлено на вернісажі. Загалом буде сім картин, з якими художник ототожнює поняття «сім`я».

   Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ 

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.