Нагальні питання щодо забезпечення демократичності та прозорості виборчого процесу, народного волевиявлення 25 жовтня були в центрі уваги учасників наради, що відбулася в Київській облдержадміністрації під головуванням губернатора Володимира Шандри.
- Відповідний план дій для центральних і місцевих органів виконавчої влади, правоохоронних структур, виборчих комісій чітко прописаний в Указі Президента України «Про забезпечення проведення демократичних, чесних і прозорих місцевих виборів 25 жовтня 2015 року», необхідно лише сумлінно виконувати його положення, – наголосив Володимир Шандра, розпочинаючи робочу нараду з керівниками райдержадміністрацій і міст, обласного главку МВС, органів місцевого самоврядування та місцевих підрозділів міліції.
Окрім депутатів обласної ради, 25 жовтня обиратимуть 849 депутатів райрад, 784 – міських рад, 8210 депутатів сільських рад, а також 24 міських голови (міста обласного та районного значення).
За словами заступника начальника ГУМВС України в Київській області Ігоря Драпея, охорону громадського порядку на 2 тис. 87 виборчих дільницях забезпечуватимуть понад чотири тисячі працівників міліції та майже тисячі військовослужбовців і представників Нацгвардії, ДСНС. Буде створено мобільні групи патрулювання, додаткові слідчі підрозділи, аби оперативно реагувати на можливі правопорушення в день голосування.
Щодо забезпечення фінансування виборчої кампанії, то на нещодавній позачерговій сесії облради це питання було вирішене, і на місця скеровано відповідні кошти.
Однак наразі існує певна неузгодженість із громадськими формуваннями, місцевими організаціями «самооборони», які висловлюють намір самотужки охороняти громадський порядок, патрулювати вулиці населених пунктів тощо. Такий підхід суперечить чинному законодавству, оскільки залучення громадськості до виконання правоохоронних функцій можливе лише у взаємодії з працівниками міліції.
– Багато громадських організацій мають бажання контролювати виборчий процес, забезпечувати спокій і правопорядок. І це дуже добре. Але вони мають обов’язково взаємодіяти з органами міліції та місцевої влади, аби на виборчих дільницях не опинилися якісь незрозумілі, невідомі громадам люди. Вам необхідно провести роз’яснювальну роботу, узгодити плани спільних дій, – звернувся до керівників районів, міст і міліцейських підрозділів Володимир Шандра.
Очільник столичної області також дав доручення в тижневий термін усунути виявлені недоліки в облаштуванні приміщень ТВК і вже сформованих ДВК. Ідеться про встановлення ґрат на вікна, підвищення надійності дверей, забезпечення приміщень сейфами, телефонним зв’язком тощо.
– Якщо можна говорити про закінчення війни, тобто активної фази дій, то шлях внутрішньополітичної та економічної дестабілізації нашої країни, напевно, активно експлуатуватиметься. Тому ми маємо бути готовими до різних викликів. Необхідно забезпечити тісну взаємодію громадськості з владою та правоохоронцями, проведення виборчої агітації на належному рівні й у законному руслі. Звісно, надзвичайно важливо, щоб день голосування пройшов спокійно й закінчився прозорим підрахунком голосів. У нинішніх умовах для суспільства та держави надзвичайно важливо, щоб місцеві вибори стали взірцем народного волевиявлення, продовжили демократичні традиції минулих президентських і парламентських перегонів, – наголосив у заключному слові Володимир Шандра.
Юрій САХНО