Від сотника Майдану до владного представника: Андрія Янченка призначено заступником голови КОДА

Категорія: Люди

У вищому керівництві обласної влади кадрові зміни. Колишнього сотника Революції Гідності та екс-командира 25 батальйону територіальної оборони «Київська Русь» Андрія Янченка призначено заступником голови Київської облдержадміністрації. Із червня впродовж чотирьох місяців демобілізований боєць АТО працював позаштатним радником Володимира Шандри з питань допомоги військовим АТО, а з 13 жовтня офіційно був призначений його заступником.

Військовий за фахом і за покликом серця, 34-річний Андрій Янченко долучився до буремних подій в Україні ще з часів Майдану. Будучи сотником Самооборони, він разом з іншими небайдужими активістами тримав оборону на вулиці Інститутській. Коли на Донбасі розпочалися бойові дії, сформував, а згодом і очолив 25-й батальйон територіальної борони «Київська Русь» і 18 серпня 2014-го разом майже з 700 побратимами прийняв перший бій під Дебальцевим. Батальйон тримав п’ять опорних пунктів і три блокпости, провів успішні операції поблизу ряду населених пунктів на Донбасі, вийшов із котла під Дебальцевим.

Майже після року, проведеного на фронті, Андрій Янченко повернувся до столиці. Знання потреб демобілізованих із власного досвіду, не з чужих слів, а також бажання поліпшити систему державної підтримки для бійців АТО стали визначальними в рішенні Володимира Шандри запросити екс-комбата на посаду свого радника. Так, із червня 2015-го демобілізований Андрій Янченко почав займатися адміністративною роботою, націленою на соціальну допомогу для військових АТО. Зокрема, він став членом Координаційної ради учасників АТО Київщини, де захищає права демобілізованих, і ввійшов до складу комісії з надання матеріальної та інших видів соціальної допомоги родинам Київської області, які опинилися в складних життєвих обставинах. Допомагає демобілізованим отримати заслужені земельні ділянки, а родинам загиблих і бійцям, які стали інвалідами внаслідок поранень, – ще й власне житло.

–         Допомога нашим військовим, робота в напрямку поліпшення підтримки бійцям АТО, соціальна підтримка демобілізованих героїв – наші пріоритетні питання. Ми цінуємо досвід наших бійців, їхні соціальні потреби, необхідність працевлаштуватися й адаптуватися до реалій мирного життя після повернення з війни. Андрій Янченко добре розуміє проблеми демобілізованих «ізсередини», має активну патріотичну позицію й хоче поліпшити систему державної допомоги бійцям АТО та їхнім родинам, – прокоментував призначення свого нового заступника Володимир Шандра.

На Київщині нині нараховується майже 20 тисяч учасників АТО. Усіх їх Андрій Янченко називає своєю «сім’єю», адже з багатьма з них проходив пекельні випробування, які ставили життя на крок від смерті. Каже, що працюватиме для блага бійців АТО та їхніх родин, щоб і в мирному житті був спокій, а не продовження війни – уже з бюрократичними перепонами, корупцією чи чиновницькою байдужістю. Один із проектів, який задумав втілити Андрій Васильович, – розробка й затвердження державної програми, згідно з якою кожному воїну після повернення із зони бойових дій виплачуватимуть разово двомісячну заробітну платню й надаватимуть путівку на відпочинок із родиною – аби воїн відчув психологічну розрядку, моральну підтримку й зміг адаптуватися в соціумі.

-Я відчуваю відповідальність за хлопців, яких повів на війну й привів звідти. Є безліч ідей, але стукатиму в найвищі двері на рівні Кабміну, щоб запровадити загальнодержавну програму допомоги нашим бійцям. Із війни її учасники повертаються іншими людьми. Однак у них немає змоги зайнятися своєю моральною та психологічною адаптацією через банальні побутові потреби – необхідність сплачувати комунальні послуги, годувати родину тощо. Тому відразу всі кидаються на пошуки роботи, не відійшовши як слід від війни. Хочу домогтися того, щоб у нас запрацювала програма, згідно з якою кожному демобілізованому надаватимуть двомісячну зарплатню й путівку на відпочинок із родиною – щоб він бодай на місяць забув про страхіття війни. Також в обов’язковому порядку має бути запроваджене консультування з психологом – як для військового, так і для всіх членів його родини. Якщо своєчасно не приділити цьому увагу, то через якийсь проблема «вилізе» із серйознішими наслідками, – розповів Андрій Янченко.

Про те, що психологічна адаптація військових у соціумі є найбільшою проблемою для бійців АТО, говорять в один голос фактично всі, хто повернувся з Донбасу. Демобілізований боєць 25-го батальйону «Київська Русь» Віталій Сладкий розповів, що в АТО виникає стан постійного стресу, який зникає в мирному житті, що відповідно й викликає певний психологічний дискомфорт. Водночас він як військовий позитивно оцінив призначення свого колеги на чиновницьку посаду, адже переконаний, що демобілізованими має опікуватися людина із бойовим досвідом.

-Янченко бачив війну на власні очі, пройшов через усі її випробування, і як ніхто інший знає, що потрібно нашим військовим. Я знаю його як розумного командира, рішучу людину, здатну ухвалювати швидкі рішення, і принципову особистість. Упевнений, що він не піддаватиметься на корупційні пастки, не братиме участь у сумнівних справах, адже в людини, яка пройшла крізь війну, зовсім інші цінності та спосіб мислення. Думаю, що призначення його на цю посаду – дуже справедливе й мудре рішення очільника Київщини, – зазначив Віталій Сладкий.

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.