Нашестя червонокнижників у Білій Церкві

Категорія: Новини районів

У центрі міста, невідомо звідки, з’явилися дуже рідкісні жуки-олені, або ще їх називають, рогачі. Ці комахи занесені до Червоної книги України, Данії, Німеччини, Польщі та ще восьми країн!

Дивина, як не глянь! Мало того, що комахи рідко зустрічаються в природі, а щоб у людській оселі – уперше за багато років. Ірина Бобир мешкає на вулиці Спартаківській, у приватному секторі старого району, який щільно забудований. Першого жука побачила, коли розкопувала землю під клумбу.

– Він такий великий! І ці «ріжки»! – кривиться жінка. – Трохи висунувся з ямки. Я до нього гілочку піднесла… як ухопить! А був би палець? Пробив би до крові.

Наступного дня ще дві комахи із самого ранку. Але ці вже дісталися до сараю. Потім ще одного кішка до будинку принесла. Увечері їх нарахували п’ять чи шість.

Містянка мешкає з родиною, має двох дітей. Менший, трирічний Максимко, жуків дуже боїться. Каже, тому що вони великі. Мати тривожиться, щоб малих ці істоти не покусали. Але як зарадити, не знає. За професією Ірина юрист, і чудово розуміє: не можна чіпати комах, рослин, тварин, занесених до Червоної книги.

У Міністерстві екології і природних ресурсів «ЧК» розповіли, що рогачі абсолютно безпечні для людей.

– Жук-олень харчується деревом дикої груші. Мабуть, десь поруч є, або залишки коріння в землі гниють, або якість дрова лежали, от вони там і вивелися, – намагається пояснити знахідку еколог. – Але вбивати їх не можна. Матимете неприємності. Штраф чи навіть більше. Комахи із часом самі розповзуться. Можливо, за місяць.

– Знахідка цікава, але жінці не позаздриш. Якщо робити все за законом, то потрібно йти до місцевого управління екології й передати комах їм. Якщо вб’є одного чи понівечить, штраф становитиме – 250 грн. за особину, – розповів «ЧК» юрист Дмитро Ковпак.

Тим часом дім Ірини набуває популярності серед сусідів. Кілька днів до неї на подвір’я приходять гості – усі поспішають сфотографувати вид, що зникає.

 

Довідка:

Жук-олень, або Lucanus cervus Linnaeus, відноситься до ряду твердокрилих. Самця і самицю легко відрізнити. У представниць жіночої статі ріжки (мандибули) значно менші. Використовують їх комахи виключно для самозахисту.

Розмір рогача може досягати 10 см!

Розмножуються жуки-олені навесні. Самці після спарювання гинуть. У стані личинки перебувають майже сім років.

Колись ці комахи населяли Центральну, Південну, Східну Європу та Північну Африку. Але за останні двадцять років їхня популяція різко зменшилася. Екологи вважають, причина криється в масовій вирубці лісів.

Цікаві факти:

– Перші згадки про жука-оленя зустрічаються в письменах давньогрецького поета Софокла, 406 р до н.е.

– У давньогрецькій міфології комаха, це покараний богами лікар Никандром. За непослух його перетворили на рогача.

– Давні римляни носили засушену голову жука-оленя як талісман. Обов’язково вдягали на дітей. Оберіг мав захистити від хвороб.

– У Німеччині засушений рогач – елемент національного костюма баварців.

– В Австрії цими комахами лікували судоми. А попіл із жука приймали як «віагру».

– Англійці побоюються рогачів, вважаючи, що вони «приносять» пожежі, неврожай і хвороби, навіть псують погоду. У середньовіччі набожні британці асоціювали зовнішній вигляд жука з дияволом.

– У Польщі й Придністров’ї випускали гроші із зображенням рогачів.

 

Юлія НЕДОПИТАНСЬКА

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.