Олександр Архипенко: «Дехто не знає, що він перебуває в прихованій групі хворих на гепатит»

Категорія: ВажливоЗдоров'яМатеріали номера

Останніми роками в Україні загалом і на теренах Київщини, зокрема, невпинно зростає кількість хворих на хронічні вірусні гепатити. За перші два місяці цього року вона досягла в області небаченої раніше позначки – 4691 хворий. На що вказує ця тенденція, які профілактичні заходи потребують невпинного виконання, який ефективний шлях лікування? Про ці та інші актуальні аспекти – в інтерв’ю Олександра Архипенка, головного позаштатного інфекціоніста Департаменту охорони здоров’я Київської облдержадміністрації.

Олександре Борисовичу, спочатку про статистику. Адже вона, за твердженням одного з письменників, здатна очистити наш мозок від будь-яких хибних уявлень і заспокійливих міркувань.

Показники захворюваності хронічними гепатитами, насправді, у нашому краї невтішні. Статистичне дзеркало змушує медичне товариство калатати в дзвони. Судіть самі: кількість виявлених цьогоріч випадків на небезпечні хронічні гепатити В,С і В+С становлять 1262, 3274 і 155 хворих відповідно. За цими цифрами – конкретні долі людей, здебільшого працездатного віку. Однак багато ще хто й не здогадується, що він також перебуває в латентній, тобто прихованій, групі хворих. І про цю недугу не знає лише тому, що не проходив діагностику та не звертав увагу на деякі симптоми, якими зазвичай хвороба нагадує про себе.

А які симптоми, для прикладу, гепатиту А?

Основні з них – підвищення температури до 38-39 градусів, загальна слабкість, погіршення апетиту, нудота, гіркота в роті, біль і відчуття важкості в правому підребер’ї, потемніння сечі до кольору «темного пива», побіління калу, можлива жовтяниця.

Потрібне лікування в стаціонарі чи під час хвороби можна обійтися перебуванням у домашніх умовах?

Лікування повинно проводитися в умовах інфекційного стаціонару. Призначається постільний режим, дієта, сорбенти, вітаміни.

Які можуть бути наслідки вірусного гепатиту А?

Людина повністю одужує через один – три місяці після виписки зі стаціонару. Але за безсимптомного перебігу вірусного гепатиту А можливі ускладнення з боку шлунково-кишкового тракту – дискінезія жовчовивідних шляхів, холецистит, панкреатит. Тому за пожовтіння шкіри, потемніння сечі або зміни кольору калу необхідно терміново звернутися до лікаря.

Які найпоширеніші вірусні гепатити? Які органи вони найбільше вражають?

Вірусні гепатити – це група інфекційних захворювань, які спричинюють віруси і вражають печінку людини, викликаючи в ній запалення. Вірусні гепатити можуть викликатися багатьма вірусами. Але найпоширеніші вірусні гепатити А,В,С.

Як можна заразитися цими вірусними гепатитами?

Вірусний гепатит А , який раніше носив назву «хвороба Боткіна», передається фекально-оральним шляхом, а саме: через воду та харчі, забруднені випорожненням хворої людини, предмети побуту та брудні руки, унаслідок недотримання правил особистої гігієни. А вірусні гепатити В, С торують свій згубний шлях так званим парентеральним способом – через кров і статеві контакти.

Нині можна багато прочитати й почути застережень щодо небезпечності деяких косметичних процедур, зокрема, під час татуювання. Наскільки суттєва ця загроза?

Такі побоювання та перестороги небезпідставні. Інфікуватися вірусами гепатиту В і С цілком можливо під час здійснення таких косметичних процедур, як пірсинг, татуювання, обрізання, гоління, манікюр, педикюр, проколювання мочки вух, а також голкорефлексотерапія. Оскільки відбувається пошкодження шкірних покривів і контакт із кров’ю. Це й спричинює ураження. Чимала частина інфікувань фіксується за внутрішньовенного введення наркотиків одним нестерильним шприцом. Певна загроза існує під час проведення медичних маніпуляцій – стоматологічні послуги, переливання крові, оперативні хірургічні та інші втручання з використанням інструментів, забруднених кров’ю хворого чи носія. У медичній практиці також доведено наявність випадків захворювань вірусами гепатиту В та С у разі спільного використання бритв, манікюрних наборів і зубних щіток, під час статевих контактів. Передача вірусів можлива й через плаценту під час і після пологів від інфікованої матері до дитини.

А чим узагалі небезпечні вірусні гепатити В і С?

Гострі форми саме цих вірусних гепатитів найчастіше проходять непомітно для самого хворого. Через це стає можливим такий ймовірний перебіг подій, під час якого відбувається масивне руйнування клітин печінки з швидким наростанням печінкової недостатності. А це, у свою чергу, може призвести до летального наслідку.

Тобто хронічна форма хвороби зумовлює такий негативний і загрозливий для життя причинно-наслідковий зв’язок?

Надзвичайно важливою проблемою сучасної медицини є хронічна патологія печінки – хронічний гепатит, цироз і рак печінки, які мають вірусне походження. Гострий гепатит С переходить у хронічну форму в 85-90 відсотках захворювань як у дітей, так і дорослих. За інфікування в дитячому віці вірусом гепатиту В гостра інфекція переходить у хронічну в 50-90 відсотках, у дорослих цей відсоток значно менший. Це пов’язано з недостатньою захисною силою дитячої імунної системи. Тому наша порада категорична: необхідно обов’язково (!) прищеплювати дітей у перші 12 годин життя й повторно в 1 і 6 місяців.

Наскільки ефективно лікуються хронічні вірусні гепатити В і С?

Нині існують сучасні противірусні препарати, під час застосування яких вірус повністю зникає, і хворий повністю одужує.

Які профілактичні заходи потрібні для захисту від вірусних гепатитів?

Для запобігання інфікування гепатитом А необхідно використовувати для пиття та миття посуду кип’ячену воду, не використовувати її з незнайомих джерел, перед вживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, дотримуватись правил особистої гігієни, мити руки з милом перед приготуванням і вживанням їжі, після кожного відвідування туалету. Для захисту від вірусних гепатитів В і С необхідно використовувати індивідуальні предмети особистої гігієни (зубна щітка, манікюрні набори, бритви), бар’єрні засоби захисту під час статевих стосунків, ін’єкційного застосування наркотиків обов’язкові стерильні шприці та голки, для татуювання та пірсингу – одноразові голки, рукавички продезінфіковані інструменти тощо. Головна профілактика гепатиту В – вакцинація.

Розмову вів Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ

У чоловіків значно вищий рівень захворюваності 

Медпрацівники нагадують: вірусні гепатити поширені як серед чоловіків, так і жінок. Проте рівень захворюваності в перших значно вищий. Вони пов’язують це зі способом життя представників сильної статі – куріння, зловживання алкоголем, ризикована поведінка, вживання наркотиків тощо.
Ще один аспект. Кількість населення, яке має вірусний гепатит С, значно перевищує хворих із гепатитом В. Пояснення просте: остання форма гепатиту не переходить у хронічну в дорослого населення, вартість його лікування доступна, серед хронічного гепатиту переважає так звана інтегративна форма(«безсимтомне носійство»).
Цікава порівняльна статистика щодо місця проживання. Кількість хворих на вірусні гепатити в сільській місцевості Київщини нижча в порівнянні з містом на 285 осіб. Експерти зазначають: це пов’язано, насамперед, із кращою організацією диспансерного нагляду в селах.

Захворювання набуває значного поширення серед представників обох статей у віці 25-44 роки. А досягає піку в 35-44 роки, хворих чоловіків – 71,1 відсотка, жінок – 28,9 відсотка. Починаючи з 45 років кількість хворих зменшується, і в 55років і старше відсоток хворих жінок незначно перевищує цей показник порівняно з чоловіками.
Особлива увага повинна приділятися вакцинації новонароджених, оскільки гострий гепатит В у дитячому віці має надзвичайно великий відсоток хронізації (> 80%). Вакцинація новонароджених проти вірусного гепатиту B становить лише 41,1 відсотка. Це викликано відмовою батьків, некомпетентністю медпрацівників, відсутністю вакцини, «допомогою» засобів масової інформації.

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.