Аграрії погрожують осіннім страйком якщо їхні вимоги не почують

Категорія: Матеріали номера

Українські аграрії занепокоєні небажанням уряду вести діалог щодо гармонізації національного податкового законодавства, яке дозволило б відновити зростання виробництва й уберегти галузь та економіку країни загалом від катастрофи. Про це йшлося на прес-конференції, в якій взяли участь голова Аграрної партії України Віталій Скоцик, очільники Київської обласної організації АПУ Олег Корбан і Переяслав-Хмельницького її осередку Юрій Павлушко.

За оцінками Віталія Скоцика, цьогоріч агросектор виробить рекордний 41 відсоток ВВП (торік – 33). З одного боку, це позитивна тенденція, проте з 2015-го Кабмін фіскальним тиском латає «дірки» держбюджету винятково за рахунок галузі, яка нині ще працює. Почалися зміни в оподаткуванні аграріїв, передовсім, її спрощеної схеми. Цьогоріч порушено коаліційну угоду, де було зауважено, що ця система оподаткування у вигляді спеціального режиму залишиться до 1 січня 2018-го. Але уряд реформує цей напрямок. Це призвело до того, що торік із галузі «вимито» 20 млрд. гривень оборотного капіталу, а цьогоріч – 41 млрд. Відтак сталося падіння агровиробництва вперше за 15 років! Так, виробництво зерна за рік зменшилося на 5 млн. тонн, а валютні надходження від агросектора – на 4 млрд. доларів США. Проте і в програмі уряду, оприлюдненій два тижні тому, і в позиціях майбутнього меморандуму з МВФ простежується єдина стратегія – за рахунок сільгоспвиробника вирішити проблеми національного бюджету.

Українці за останні чотири роки почали споживати харчів майже вдвічі менше. Наш продуктовий ринок мав «вагу» 16 млрд. доларів США 2012-го, торік – 7,9, а 2016-го – орієнтовно 7,6.

– Купівельна спроможність людей настільки низька, що за здорожчання «кошика» українці просто нездатні купувати те, що потрібно для нормального з точки зору фізіологічного існування життя, – зазначив голова обласної організації Аграрної партії України Олег Корбан. – І якщо уряд не змінить такого підходу до системи управління економікою, харчі знову здорожчають восени на 40-50 відсотків, а агросектор втратить приблизно 100 тисяч робочих місць.

31 травня відбулося спільне засідання страйкового комітету Всеукраїнського аграрного форуму з Кабміном під головуванням прем’єра, де доручили створити робочу групу, яка має до першого липня опрацювати пропозиції до Податкового кодексу 2017-го. Як і винести на розгляд парламенту законопроект щодо адміністрування ПДВ в агросекторі, щоб зупинити падіння галузі. Але засідання цієї групи не відбулося й досі.

– Здебільшого країни, які хочуть змінити систему адміністрування ПДВ, створюють альтернативний фінансовий інструмент, чого не роблять в Україні. Держава каже виробникам: ми заберемо у вас інструмент оперативного фінансування, бо він нам потрібніший, – зауважує пан Скоцик. Ані парламент, ані уряд не чують агроспільноту, яка розробила ефективний інструмент оподаткування: податок на гектар землі, залученої у виробничий процес. Система не корупційна й існує в багатьох державах, легка в адмініструванні, не потребує утримання зайвих посад. Уряд поки не «бачить» таких наших пропозицій.

Спільно із страйковим комітетом АПУ вийшла із заявою: якщо ці вимоги не виконають, то в середині вересня аграрії вийдуть на загальнонаціональну акцію протесту.

Геннадій КАРПЮК

Фото Володимира ДАВИДЕНКА

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.