За ці кошти можна забезпечити харчуванням 250 дітей-переселенців, збудувати нову лікарню або дитячий садок, закупити амуніцію для бучанців-фронтовиків.
У Бучі працює потужний офісно-складський комплекс, збудований ТОВ «РМ Логістик». Співзасновником підприємства є… пенсіонерка Ольга Жук, яка мешкає на столичній Троєщині. Пані Жук – мати столичного бізнесмена Ростислава Якобсона, який має відношення до цих складів. За 2008-2010 роки вона внесла разом із співзасновником Михайлом Стояновим до статутного фонду товариства майже 50 млн. грн. коштами та будматеріалами. Засновником ТОВ «Головбудсервіс-К», який збудував «Термінал Ворзель», виступив такий собі громадянин Віктор Константинов, водій столичного бізнесмена Ростислава Якобсона й за «сумісництвом» номінальний директор товариства. Протягом аналогічного періоду водій вніс до статутного фонду компанії-забудовника майже 36,5 млн. грн.
Згідно із законодавством, фірма «РМ Логістик» під час введення в експлуатацію логістичного комплексу повинна була сплатити до бюджету Бучі приблизно 18 млн. гривень. Але з невідомих причин компанія не сплачує кошти та фактично незаконно працює в не введеному в експлуатацію логістичному центрі вже кілька років.
У такий складний для країни час, в умовах дефіциту бюджету та шалених витрат, пов’язаних не лише з мирним життям місцевої громади, надзвичайно важливо, щоб усі підприємства дотримувалися жорсткої фінансової дисципліни та вчасно сплачували податки, інші обов’язкові платежі до бюджету. З якими фінансовими результатами закінчила 2014 рік Буча, які проблеми сьогодні перед міським бюджетом? Із такими запитаннями кореспондент «ЧК» звернувся до Бучанського міського голови Анатолія Федорука.
Спершу про гаманець громади. Що в ньому?
– Якщо поглянути на доходну частину бюджету міста, то до загальному фонду надійшло 118,6 млн. грн., що на 14,8 млн. грн. більше порівняно з 2013 роком, – навів такі цифри Анатолій Федорук. Щодо видатків, то 2014 року вони становили майже 119 млн. грн. Найбільше коштів «іде» на утримання закладів освіти та охорони здоров’я, на соціальний захист населення.
Сьогодні найбільше «допікає» найгостріша проблема щодо бюджетних видатків. Ідеться про невиконання органами Держказначейства проплат розпорядників коштів, – говорить Анатолій Федорук.
– Буча ввійшла в 2014 рік із кредиторською заборгованістю – 6,9 млн. грн. На жаль, така згубна для місцевого самоврядування практика продовжувалася й 2014-го. Кредиторська заборгованість станом на 1 січня 2015 року в місті становить 13,3 млн. грн. Виникає парадоксальна ситуація: маючи кошти на рахунках, органи місцевого самоврядування не можуть профінансувати видатки на реалізацію власних повноважень.
Утім, потрібно було втеплити чимало житлових будинків, полагодити дороги, будувати нові шляхи, прокласти тротуарні й бігові доріжки. Майже 58 відсотків будинків у Бучі збудовано до 1989 року й потребують комплексного капітального ремонту. Дитсадки переповнені. Майже дві тисячі дітей – у черзі на оформлення. Звичайно, заплановано спорудження двох нових дитсадків, але на це потрібні великі кошти. Схожа ситуація і зі школами. Учні навчаються у дві зміни. Муніципалітет виношує план зведення двох шкіл (на 900 і 600 місць). Місту конче потрібна амбулаторія загальної практики-сімейної медицини на вул. Склозаводській. Громаді не завадили б ще одна лікарня та поліклініка. Усі ці проекти могли б бути профінансовані за рахунок сплати боржниками пайових внесків.
Воєнні дії на сході вдарили рикошетом і по соціальних питаннях. Буча, як і інші міста, стала прихистком для переселенців, відправляє солдатів на фронт. На всі ці справи витрачають великі кошти, а це – винятково місцеві фінансові ресурси, кошти пайової участі.
Як відомо, пайові внески забудовники повинні сплачувати на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста. У міськраді стверджують, що сьогодні є проблеми зі сплатою таких внесків, наприклад, із логістичним центром – ТОВ «РМ Логістик».
Щоб змусити «РМ Логістик» сплатити борги, місцева влада зверталася до різних контролюючих і правоохоронних органів. Але поки що жодної реакції. Начальник фінансового управління Бучанської міськради Тетяни Сімон розповіла:
– Ми направили офіційні листи до Генпрокуратури. Зверталися й до тодішнього генпрокурора Віталія Яреми, і до нинішнього – Віктора Шокіна. Писали офіційні листи до керівництва Держархбудконтролю, Державної реєстраційної служби. Однак куди б не зверталися, поки що дій (впливу на неплатників. – Авт.) не бачимо. Між тим, пайовий внесок, який не сплатив «РМ Логістик», – досить солідний: приблизно 18 мільйонів гривень. Це – єдине підприємство в місті, яке не сплатило кошти й не уклало відповідної угоди, але працює.
– Сьогодні в міському бюджеті розвитку залишилося лише три види податку: продаж землі, майна та пайові внески, – каже начальник фінуправління. – Якщо раніше в бюджеті розвитку був єдиний податок, і ми за ці кошти могли робити утеплення житлових будинків, то нині цей податок перейшов до загального фонду. Ще є податок із продажу землі. Але нині – фінансово-економічна криза. Тому основним надходженням до бюджету розвитку – лише кошти від пайових внесків. Вони нам сьогодні вкрай необхідні на
У той час, коли бучанці всім миром допомагають фронту, “РМ Логістик” не сплачує до бюджету 18 мільйонів
утеплення житлових будинків, будівництво та реконструкцію доріг. Торік ми виконали в місті таких робіт на 13 мільйонів гривень. Укладаємо кошти в дитсадки, медичні заклади. Відкрили новий дитсадок – левова частина грошей – кошти пайової участі. Ми просили, щоб нам із центру дали 2 млн. 100 тисяч грн. на утримання дитсадків. Але кошти не надійшли. Знову підставив плече місцевий бюджет.
За словами Тетяни Сімон, сьогодні є гострі питання стосовно переселенців. Наприклад, приїжджих дітей тут – 250. Відповідно до розрахунку, потрібно 8 тисяч 500 гривень на харчування однієї дитини. На цю справу центр коштів не виділяє. Тому цих дітей громада утримує за рахунок місцевого бюджету.
Ще питання. Буча належала до 4-ї чорнобильської зони: дітей у школах безкоштовно харчували, а оскільки «чорнобильський статус» знято, то харчують їх за кошти місцевого бюджету. Знову ж таки – держава грошей на це не дає.
Торік 147 бучанців пішли на фронт. Завдяки небайдужим мешканцям міста, керівникам підприємств та установ, міській владі, волонтерам удається постійно забезпечувати військовослужбовців безпосередньо в зоні АТО всім необхідним: від харчів до амуніції. Протягом 2014-го та за два місяці нинішнього року нашим воїнам було завезено: 130 тонн харчів, медикаменти, перев’язочні матеріали, кровозупиняючі пакети на 308 тис. 400 гривень. А ще – теплий військовий одяг, взуття, наколінники, спальні мішки – на загальну суму 2 млн. 800 тис. гривень, 621 комплект термобілизни, 79 бронежилетів. А ще – чотири тепловізори, три автомобілі УАЗ, один з яких броньований і мобільну операційну. Готуються до відправки на фронт ще два мікроавтобуси, десять операційних столів для мобільних операційних, 10 військових мобільних ліжок. Навіть учні ЗОШ № 4 на зібрані 15 тис. гривень закупили бушлати для бійців. А діти із ЗОШ № 5 придбали теплий військовий одяг для п’яти військових, випускників цієї школи.
А чим допомагає воїнам, переселенцям ТОВ «РМ Логістик», який у такий скрутний час не сплачує багатомільйонні борги? «ЧК» зателефонував директору підприємства Олександру Тютюкіну. Він сказав, що «на добровільних засадах збирали допомогу»… Однак «особисто я цим питанням не займався», – стверджував пан Тютюкін.
На запитання, чому фірма вже кілька років не сплачує майже 18 мільйонів боргу та працює фактично незаконно у не введеному в експлуатацію логістичному центрі Олександр Тютюкін сказав, що йому про це нічого не відомо.
«Особисто не займався», про борг «нічого не відомо». Гарна позиція, чи не так? Лише ось бучанській громаді, яка просить допомоги в прокуратури, від цього не легше.
Микола ГЕРАСИМЧУК