Новий рік асоціюється з ялинкою, щедрівками, подарунками від близьких і, звичайно, новорічним застіллям. Від святкової трапези отримуємо задоволення не лише «гастрономічне» – це радість від спілкування, самої атмосфери, що огортає нас лише раз на рік. Проте багатий стіл може спричинити й проблеми. Аби свята минули без шкоди для здоров’я, медики радять дотримуватися деяких правил, які не потрібно ігнорувати.
Вечеря раніше – печінці спокійніше
Оскільки ситна й пізня новорічна вечеря є своєрідним випробуванням для організму загалом і для системи травлення зокрема, гастроентерологи вважають, що доцільно повечеряти трохи раніше, приблизно о 20:00 чи 21:00, а до святкового столу та традиційного шампанського подати легкі закуски. Корисно споживати в основному те, що швидко перетравлюється. Це, насамперед, салати та страви, приготовані з урахуванням сумісності харчових продуктів, а також варена або подрібнена їжа. Краще утриматися від смаженого м’яса та маринадів.
Не розпочинайте прийом їжі з жирних страв – жири знижують секрецію шлункового соку, уповільнюють травлення. Легка їжа допоможе вашому організму максимально швидко засвоїти все вжите й позбавить відчуття млявості після застілля.
Також лікарі закликають не захоплюватися екзотичною їжею, а зосередитися на тому, до чого організм звик. Куштувати незнайомі страви потрібно дуже обережно – навіть якщо вам щось видалося надзвичайно смачним, краще обмежитися «дегустаційною» порцією.
Замість «на коня» склянку чаю до дна
Алкогольні напої, незважаючи на, можливо, довге й нетерпляче очікування святкового столування, потрібно вживати без поспіху. Пам’ятайте, що надмірне вживання спиртного може бути дуже небезпечним для здоров’я! Не змішуйте різні напої, дотримуйтеся золотого правила – пити не більше так званої «однієї дози» алкоголю на годину. «Одна доза» – це 180 мл вина, 360 мл пива чи 30 мл міцного напою. Після низки новорічних свят корисно повернутися до пісного раціону харчування. Ідеться про нежирні страви: відварене (парове) м’ясо, рибу, яйця й молочні продукти. Необхідно вживати більше овочів, фруктів і пити багато рідини (1–1,5 л на день). Також корисно влаштовувати двічі на тиждень розвантажувальні дні.
Що робити, коли ви все-таки не втрималися й з’їли надміру? Найкраще вийти надвір і прогулятися. Рух стимулює перистальтику кишечника, їжа швидше перетравлюється, а неприємне відчуття «розпирання» живота зникне.
Стане в нагоді й склянка зеленого чаю з м’ятою та без цукру. Але в жодному разі не «лікуйтеся» додатковою дозою алкоголю. Поради на кшталт «після чарки попустить» – хибні. Стане гірше, а може закінчитися й плачевно.
Усе це стосується й різдвяного столу. Тут, щоправда, може бути певна відмінність – у тому випадку, якщо перед святами дотримуватися посту. Як і на Великдень, трапезувати на Різдво, після тривалого обмеження, потрібно обережно.
Не зайве за півгодини до застілля випити склянку води. Це допоможе організму почати функціонувати раніше, він краще підготується до травного процесу. Та й після цього не потрібно відразу дуже «розганятися». Найкраще продовжувати вживати їжу невеликими порціями протягом дня.
Не треба прагнути до застільної надмірності. Організм до цього поки ще просто не готовий. Входьте в ритм поступово, і тоді вам буде краще – почуватиметеся приємніше, а тому швидше зможете, нарешті, приступити до харчування без обмежень, якого ви, найімовірніше, з таким нетерпінням і довго очікували. Аби лише не нашкодити собі – ось головний принцип.
Про настрій дбай – знеболююче май
Якщо ви вирішили провести новорічні свята на свіжому повітрі, то необхідно вдягтися відповідно до погоди. Взуття має бути не тісним, бо це призводить до порушення кровообігу в кінцівках, а в холодну погоду – загрожує обмороженнями. А обморозитися під час довгого перебування на вулиці можна навіть за нульової температури, якщо дме різкий вологий вітер. На холод, насамперед, відреагують кінчик носа, вуха та щоки: шкіра білішає і втрачає чутливість. У подушечках пальців може з’явитися поколювання, а потім настає їхнє оніміння. Якщо з’явилися перші такі ознаки, потрібно дуже акуратно потерти обморожені ділянки м’якою рукавичкою або пухнастим шарфом і негайно йти в тепле приміщення. Відігріватися найкраще природним способом. Обморожені ділянки шкіри спочатку трохи пощипає, але потім організм сам приведе їх до норми.
У новорічній аптечці обов’язково повинні бути знеболюючі або спазмолітичні препарати на випадок головного, зубного, шлункового й іншого болю. Алергікам треба запастися антигістамінними препаратами, а астматикам – інгалятором, діабетикам – пластинками для глюкометра та шприцами. Фахівці закликають цих хворих відмовитися від прийому екзотичних наїдків і напоїв.
Враховуючи, що багато аптек і поліклініки будуть закриті у святковий сезон, усім хворим, які потерпають від хронічних захворювань, необхідно купити ліки, призначені для щоденного прийому, заздалегідь і про запас. Зокрема, це стосується рецептурних препаратів, не виключено, що в чергових аптеках їх просто не виявиться.
Якщо в розпал свята виникнуть нездужання, не потрібно поспішати з прийомом ліків. Фахівці рекомендують уважно прочитати анотацію до препарату й дізнатися про його сумісність зі спиртним. Це допоможе уникнути побічних ефектів (спиртне посилює дію препаратів і здатне викликати симптоми, які виникають у разі передозування). За словами медиків, обережність потрібно проявити тим, хто приймає антидепресанти (у поєднанні зі спиртним вони можуть викликати гіпертонічний криз), протиалергенні, серцево-судинні засоби, інсулін. На тлі прийому алкоголю знижується ефективність і посилюється побічна дія антибактеріальних засобів. Медики закликають відмовитися від споживання спиртного у свята хворим на цукровий діабет, астму, жовчнокам’яну хворобу, гіпертонію, тим, хто переніс інфаркт, інсульт, а також вагітним і жінкам-годувальницям. У разі різкого погіршення самопочуття не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтеся до лікарів.
Салютів не пускаєш – опіків не маєш
На жаль, Новий рік і різдвяні свята не обходяться без важких травм, пов’язаних із петардами чи іншою піротехнікою. У дітей, підлітків, а інколи й у дорослих бувають важкі опіки, трапляються навіть випадки ураження обох очей. Такі травми часто завершуються інвалідністю, адже в разі сильного вибуху відбувається механічне й хімічне термічне ураження. Перша допомога в таких випадках – це виклик «швидкої». Чим швидше це зробити, тим більше шансів зберегти здоров’я.
Іноді під час спалаху пакета петард чи зв’язки ракет виникає загроза, що загориться синтетичний одяг, який ще й плавиться. У таких випадках можна загасити полум’я чи знизити температуру холодною водою, обов’язково чимось накрити, щоб унеможливити доступ кисню, і загасити полум’я. Опікові хірурги, нагадуємо, не рекомендують у важких випадках будь-яке втручання, аби не зашкодити потерпілому. А в разі поверхового опіку (на рівні І ступеня) можна промити рану фурациліном і прикласти левомеколь.
Володимир КРАСНИК,
в.о. головного лікаря
Київського обласного
Центру здоров’я