Село Ясногородка Макарівського району може впевнено претендувати на звання другої батьківщини для страусів в Україні: саме з тутешнього племінного репродуктора понад десять років тому розпочалося успішне «переселення» птахів до багатьох ферм. А сюди перші 36 «новоселів» 2001 року потрапили з Бельгії.
Ідемо знайомитися з довгошиїми птахами, які не літають, люблять танцювати й ніколи не ховають голову в пісок. Довідуємося в екскурсовода Лілії Петрової, що наукова назва африканського страуса, в перекладі з грецької, означає «горобець-верблюд».
Міняю корову… на страуса
Поки що такі оголошення ані в пресі, ані на стовпах не зустрінеш, проте страуси – це стовідсоткова прибутковість. Отож розведення страусів – перспективний напрям у птахівництві. Ферми із цими пернатими вже давно довели свою прибутковість на всіх континентах, за винятком Антарктиди. Тож і не дивуйтеся, якщо через кілька років на сільських подвір’ях разом із качками, гусьми та індиками поруч витягуватимуть довгі шиї страуси.
Як вид бізнесу, страусівництво розпочало приживатися в Україні в середині 90-х років минулого століття. Одразу кілька його переваг стали перепусткою на українські ферми. Висока рентабельність і широкий спектр застосування продуктів, де реалізується все – від пір’я до кігтів, не кажучи вже про м’ясо, жир, яйця, шкіру…і вії.
До речі, побачити готові вироби й придбати продукцію можна в ясногородській крамниці: тут товар на будь-який смак і гаманець.
Ціна питання
За кордоном страусове м’ясо, порівняно з яловичиною, вже давно стало улюбленим продуктом, адже містить менше жирів і холестерину. В Америці кожен мешканець з’їдає його за рік понад сто кілограмів. У Європі приріст його виробництва щороку становить понад 15 відсотків. Водночас в Україні повноцінний ринок такої продукції наразі відсутній. Ось ще один додатковий аргумент на користь такого бізнесу: цей сегмент очікує свого розвитку. Сьогодні рідко в супермаркетах можна придбати екзотичну продукцію. Проте ціна її через обмежену пропозицію аж надто кусається: кілограм м’яса коштує понад 200 гривень. Однак на полицях воно довго не залежується – і на такий товар є покупці.
Якщо вже йдеться про ціни, то повідомимо вартість страусової продукції: яйце коштує мінімум 160 гривень, кілограм пір’я – від 800 гривень, пташеня тижневого віку – від 1200 до 2400 гривень. Малеча швидко росте і в півроку досягає півтораметрової висоти. За десять місяців вага птаха досягає ста й більше кілограмів. Одна самка дає можливість одержати три-чотири тонни м’яса за сезон. Згадаємо, що тривалість їхнього життя становить 75 років, а репродуктивний період розпочинається з трирічного віку й триває чотири десятиліття. Переваги очевидні.
Нині страусова ферма – не така вже й дивина у всіх регіонах країни. Сюди часто організовують екскурсії, що є додатковим плюсом нової справи.
– Дорослий птах з’їдає щодня чотири кілограми корму й випиває до 40 літрів води, – розповідає екскурсовод. – На фермі перепробували велику кількість рецептів і розробили свої, з урахуванням власної сировини. У такому кормі – майже 20 складників: люцерна, конюшина, тимофіївка тощо.
Ясла, дискотека, зоопарк
У страусовому царстві знайшлося місце й іншим пернатим: тут кілька порід курей, а також гуси, павичі, перепілки, качки, фазани й цесарки. Такий собі зоопарк. А ще – кролі, поросята, кози. Проте ця дружна родина тварин розпочиналася з верблюдиці Соні, віслюків, круторогого цапа, поні. Усі вони люблять гостей, уміють випросити ласощі, проводжають відвідувачів «піснями».
Є тут і минулорічний переселенець із Хрещатика – відомий кабан-віщун «Фунтик», що передбачав результати футбольних матчів на Євро-2012. За «малювання» він ледь не потрапив під ніж. Та найбільше артистів ми побачили там, де розмістилися вольєри зі страусами: вони не тільки прошиплять вітання, а й станцюють «циганочку».
– Іноді так махають крилами й крутять головою, що після запаморочення можуть впасти на землю від задоволення, – розповідає екскурсовод про танцюриста на прізвисько Таксист. – А малеча кружляє у «вальсі»… Схожі на їжаків пташенята впродовж двох років дорослішають і тоді створюють сім’ї, де самець і дві-три самки дбають про потомство.
Головне завдання «Долини страусів» – забезпечення молодняком усіх бажаючих. Уже за добу пташеня готове до зустрічі з новими господарями.
Дорослі страуси «освоїли» ще один вид діяльності: за їхньою поведінкою можна безпомилково визначати погоду. Якщо вони здебільшого сидять – очікувати дощу. Нам ці «синоптики» передбачили суху погоду: бігали групами, позували перед фотоапаратом, ніби професійні актори, й намагалися «вкрасти» блискучий диктофон: люблять усе яскраве, сріблясте, а тому в дітей часто «позичають» шпильки для волосся.
З історії
Ці диво-птахи одомашнені трохи більше ста років тому завдяки ажіотажному попиту на пір’я. Воно використовувалося ще за часів Римської імперії. Ним прикрашали шоломи лицарів, одяг, шляпи, коней. А коли його стали використовувати в жіночій моді, попит на нього зріс. А ось і «свіжий» факт: торік Бразилія імпортувала 16 тонн пір’я для карнавалу. Головна хвиля розвитку бізнесу розпочалася з попиту на шкіру, порівняно з крокодилячою чи слоновою, вона значно виграє. Еластична та водонепроникна, а тому широко використовується у взуттєвому, галантерейному виробництві. Уже підраховано: тільки реалізація шкіри повністю окуповує всі витрати на утримання птаха.
А ви знаєте, що…
*Страуси – найбільші птахи на Землі. Ріст дорослих самців сягає 2,7 метра, вага – 160 кілограмів.
*В Україні вони давно акліматизувалися й добре почуваються в спеку і 25– градусні морози.
*Від однієї самки за рік можна одержати від 60 до 100 яєць.
*Сім’я страусів за рік – це 40 страусенят, 600 кілограмів м’яса, 40 кв. м шкіри,30 кгпір’я.
*Яйце важить від одного до двох кілограмів. Шкаралупа витримує вагу людини. Аби зварити його круто, треба кип’ятити протягом 45 хвилин. Водночас зберігати в холодильнику його можна рік!
* В Україні налічується 50 ферм. Потужно розвивається цей бізнес на Київщині в Баришівському, Бориспільському, Рокитнянському районах.
Вікторія ЛЯХОВЕЦЬ
Фото Володимира ДАВИДЕНКА