З нагоди Дня Соборності та Свободи України і 95-ї річниці проголошення Акта злуки на Київщині у Фастові за участю голови Київської обласної державної адміністрації Анатолія Присяжнюка відбулися обласні заходи. Саме у Фастові, 1 грудня 1918 року, в штабному вагоні, на станції Фастів, керівники Української народної Республіки і Західно-Української народної Республіки підписали так званий передвступний договір про об’єднання земель в єдину державу.
- Єдність є головною умовою сили та незалежності нашої держави, а соборність і свобода були і залишаються наріжними каменями національної ідеї, важливими складовими становлення сучасної України, - наголосив Анатолій Присяжнюк. - У своїх виступах та зверненнях до співвітчизників Глава держави виголосив низку ініціатив щодо забезпечення національної єдності та громадянської злагоди, зокрема, закликав спільними зусиллями влади і громади зміцнювати єдність народу та будувати в Україні сильну державу, яка посідатиме гідне місце серед розвинутих, перспективних і впливових країн світу.
Завдяки зусиллям місцевих ентузіастів 12 років музей-вагон працює на громадських засадах.
- На жаль, вагон не той, в якому підписали історичний документ Злуки, однак тих років. Адже дуже складно було знайти вцілілий вагон такого типу. Однак він ідентичний тому, де колись Петлюра підписував Акт Злуки, - розповів заступник директора музею Віктор Бойко.
Усередині музею «Вагону на колесах» місцеві історики, жителі та волонтери самостійно створили відповідну експозицію. На стінах – фотографії тих часів: Михайло Грушевський, Володимир Винниченко та інші керівники дерикторії, тексти перших універсалів. Матеріали про гетьмана Скоропадського та бій під Мотовилівкою. Усі відвідувачі можуть ознайомитися зі старовинними документами, фотографіями та пресою того часу.
Під час урочистостей губернатор Київщини пообіцяв, що до Дня Незалежності фастівські музейники отримають ще й паровоз, що повністю завершить музейний ансамбль, а також поруч з музеєм побудують маленьку капличку.
За матеріалами офіційного веб-сайту КОДА