Кремлівський каток знову пробує наші рубежі на міцність.
«Невже війна?» «Чи справді російські танки вже в Сніжному?» Ці та інші подібні запитання користувачів соцмереж учора запам’яталися особливо. У багатьох – шок від появи чужинської бронетехніки на рідних просторах. Паніка? Хтозна. А які були підстави для надзвичайного хвилювання?
Путін заговорює зуби на переговорах, тягне гуму
Учора мешканці Сніжного, міста, яке захоплене бойовиками так званої Донецької народної республіки, ударили на сполох: на вулицях загуркотіли три російські танки. Цю інформацію розповсюдило агентство Donbass.ua.
Певно, ідеться про Т-90 – нову модель російського танку.
Як не згадати, що нещодавно радник Путіна заявив про необхідність військового вторгнення в Україну. Сепаратист Павло Губарєв хвалився, що на допомогу «надійдуть танки».
Отож Росія веде хитру гру. Колишній прем’єр-міністр України Євген Марчук вважає, що Кремль навмисне «заговорює зуби на переговорах, тягне гуму. А тим часом нарощує військову присутність на Донбасі». Певно, із часом Путін скаже: «На сході України немає регулярних російських частин». Отже, моя хата скраю?
І все-таки правителю Росії не вдасться приховати свою лояльність до терористів. Наприклад, Прикордонна служба ФСБ Росії продовжує здійснювати пропуск через кордон у пункті пропуску «Новошахтинськ» (з українського боку – пункт пропуску «Довжанський»), незважаючи на домовленість про його закриття. Так би мовити, діє конвеєр із постачання бойовиків «братній» країні.
Що з кордоном? Мабуть, чимало наших співвітчизників хвилюються: чому великі ділянки наших рубежів є оголеними? Це – державницький підхід? Чому до нас далі лізе всіляка нечисть і вбиває наших громадян?
Чекаємо на блокування кордонів
Учора керівник Антитерористичного центру Василь Крутов заявив, що вже найближчим часом кордони з Росією буде заблоковано, повідомляє прес-центр АТО.
– За всі роки незалежної України не очікувалося агресії із цієї сторони. Тому фізично неможливо було миттєво закрити кордон. Але ми швидко вчимося й робимо правильні висновки. Нині здійснюються необхідні переміщення сил, що дасть можливість уже найближчими днями забезпечити блокування кордону, – зазначив Крутов.
Хотілося б почути конкретніше, коли саме наш кордон перетвориться на неприступну стіну? Бо Путін не дрімає ні дня. За даними Інформаційного спротиву, на базі російських спецслужб у Ростовській області завершили підготовку спецгрупи, сформовані із кримців, загальною чисельністю 80 осіб, – пише Дмитро Тимчук у Фейсбку.
– На даний час із підготовлених бойовиків формуються диверсійні групи для закидання в Донецьку й Луганську області, – вважає Тимчук.
А що на дипломатичному фронті? Сьогодні основний акцент зроблено на «мирному плані Порошенка», який передбачає визнання Російською Федерацією результатів президентських виборів в Україні, припинення терористами вогню й створення рятувального коридору для мирного населення, яке не бере участі в конфлікті. На цьому особливо наголосив в інавгураційній промові Петро Порошенко.
Як відомо, розпочала роботу тристороння контактна група, яка займається опрацюванням етапів мирного плану врегулювання конфлікту на сході України. Серед її учасників – представники нашої країни, РФ і Євросоюзу.
«Гуманітарні» терористи
Але знову скажемо про типове – Москва хоче всіх обманути, діє лукаво. Свіжий приклад – глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що Росія надає гуманітарну допомогу мешканцям південного сходу за підтримки ополченців, оскільки, мовляв, Київ «відмовляється співпрацювати із цього питання».
Зовнішньополітичне відомство України вважає, що з боку РФ є «трюк із так званою гуманітарною допомогою; це ніщо інше як завуальована спроба допомогти російським найманцям-терористам».
Дещо про інший перебіг подій на Донбасі. У Торезі – перестрілка. Чути артилерійські постріли поблизу села Семенівка. У Слов’янську та районі є перебої із забезпеченням мешканців водою та електроенергією.
Трохи зі скандального. Набула розголосу історія з орендою приватною фірмою 26 військових гелікоптерів (угоду було підписано 2003 року). Про це розповіла урядовий уповноважений із питань антикорупційної політики Тетяна Чорновол. Цю техніку бізнесмени не захотіли повернути для задіяння в зоні проведення антитерористичної операції, хоча це й передбачено контрактом.
– Хочу звернутися до громадськості, позаяк у нас у державі гинуть люди, бо немає військової техніки, яка може забезпечувати вдале проведення спецоперацій, щоб громадські організації порушували це питання й проводили пікети, вимагали від керівництва цієї приватної компанії зробити щось для своєї країни, – зазначила Чорновол.
Пікети – це добре. А що зробила прокуратура? Чому досі нікого не заарештували за цю комбінацію? Поки що в громадськості відповіді на це запитання немає. Водночас підприємці спростували цю інформацію.