Продовжуємо знайомство з малопоширеними чи несправедливо забутими городніми культурами.
Батат. Спробувавши виростити солодку картоплю як звичайну та зазнавши фіаско, виникла потреба в теотетичній базі. З’ясувалося, що не все так просто: бульбами його не висаджують, у цьому й криється отримання врожаю на рівні посадкового матеріалу, недарма народна мудрість вчить: «Що посієш, те й пожнеш». Сталося саме так. Потрібно застосовувати розсадний метод. Кому це цікаво, має взяти на замітку, що, придбавши цьогоріч бульби, на початку наступного сезону (січень-лютий) його починають пророщувати в ящику, встановленому в піддон. Ящик заповнюють поживною сумішшю – земля, перегній, пісок у рівних частинах. За місяць утворяться паростки, котрі обережно відділяють і пікірують в окремі горщики, повторюючи так кожні 10 днів. Висаджують залежно від погодних умов – із квітня до середини травня й навіть до початку червня. Під час утворення кореневої системи потребує доволі вологи. Збирають урожай наприкінці жовтня лише в суху погоду, що забезпечить тривале зберігання (до 6 місяців) за температури не вище 10-12 градусів. Батат – багатюще джерелом антиоксидантів, вітамінів, мінералів, харчових волокон, необхідних для здоров’я. Із нього готують безліч смачних страв.
Бенінказа або восковий гарбуз завітав до нас із країн із теплим кліматом. Завдяки вирощуванню розсадним методом може плодоносити на наших городах і закохати в себе й українців завдяки значній тривалості зберігання плодів – навіть у кімнатних умовах може пролежати 2-3 роки. Які ще родичі гарбузові здатні на таке? У процесі дозрівання плід укривається восковим нальотом. Його з успіхом використовували аборигени для створення свічок.
Цей різновид гарбузових володіє цілющими властивостями: має сечогінні, жарознижувальні, знеболювальні, заспокійливі властивості.
Рослина доволі компактна, тому її можна вирощувати навіть у квіткових горщиках 5-7 літрів, краще на шпалері.
Агротехніка майже не відрізняється від своїх посестер, хіба що вимагає більше вологи. Застосування в кулінарії якнайширше – від споживання в сирому вигляді до зацукрованих ласощів. Їстівними є також бруньки та молоде листя, які мають яскравий декоративний вигляд помаранчевого кольору. Завдяки тривалій лежкості надає можливість готувати страви в овочеве міжсезоння.
Бруква. Цей коренеплід, що нарівні з ріпою успішно замінював картоплю до поширення її на наших теренах, тепер майже забутий. Корисний для людей, які потерпають від цукрового діабету, надлишкової ваги, містить багато кальцію, що в умовах його значного дефіциту є надзвичайно важливим. Має цілющі властивості зі зміцнення імунітету, зниження холестерину. Усіх корисних властивостей і не злічити. У вирощуванні не надто вибаглива. Можна висівати напровесні безпосередньо в ґрунт (сходи витримують температуру до -4 градусів). Але краще зробити це через розсаду, так вдасться вберегти від блішки – справжнього бича хрестоцвітих. Оскільки насіння сходить щвидко й розвиток триває недовго, можна виростити брукву для зимового споживання й нині: або з допомогою 30-денної розсади, або підібравши сорти з коротким періодом вегетації.
Підготувала Світлана КРУПСЬКА