На базі РНБО сформують потужний інтелектуальний і силовий блок керування державою.
Тривожна інформація: деякі видання розповсюдили новину, що Путін нібито виснув ультиматум Петру Порошенку. Мовляв, або Україна визнає так звані ДНР і ЛНР і відмовиться від курсу на вступ до НАТО, або ж, в іншому разі, Росія розпочне наступ. Офіційні джерела поки що не підтверджують, чи справді пролунав із Кремля дзвінок такого характеру.
Тим часом в Адміністрації Президента України стверджують, що цієї суботи відбудеться планове засідання РНБО.
Антикризові центри в кожному міністерстві
Президент призначив Олександра Турчинова секретарем РНБОУ. Аналітики не мали сумнівів, що саме такий кадровий крок зробить глава держави, адже багато хто із впливових політичних діячів це прогнозували. А ще дискутували, чи вдасться Турчинову переконати Порошенка «підняти» Раду нацбезпеки й оборони на вищий щабель державного управління, наділити суттєвими повноваженнями. Вочевидь йому це вдалося.
На думку фахівців, секретар РНБОУ тепер не лише координуватиме роботу силовиків, але й ухвалюватиме певні рішення в безпековій сфері (чого раніше не було), звичайно, за погодженням із главою РНБОУ, тобто Президентом.
– РНБО має бути не кадровим відстійником, а центром координації та ухвалення відповідальних рішень, центром швидкого реагування на будь-яку із загроз безпеці України, – переконаний Турчинов.
– Нам потрібна нова стратегія національної безпеки, нова воєнна доктрина із чітким визначенням головного противника. І це вже найближчим часом реалізовуватиме РНБО, – наголосив Турчинов.
На чому, окрім усього, акцентуватиме увагу РНБО? Заплановано сформувати єдину мережу ситуативних антикризових центрів у всіх силових міністерствах і відомствах, центральних органах виконавчої влади, а також регіональних адміністраціях.
На думку політолога Тараса Березовця, попередні президенти недооцінювали можливостей РНБО. Адже «конституційні повноваження Радбезу надають Президенту унікальні можливості сформувати на його базі потужний інтелектуальний і силовий блок керування державою».
Порошенко хоче бути президентом «за американською моделлю»: «із сильним інстититутом Президента, який опирається на сильну Раду нацбезпеки», вважає політолог.
– А Турчинов підходить як такий жорсткий менеджер, – переконаний Березовець.
Знову показують ядерний кулак
Уже перебуваючи на новій посаді, Турчинов зробив кілька резонансних заяв.
– На моє глибоке переконання, судова реформа не запрацює, поки кілька сотень суддів не сядуть за грати, – каже Секретар РНБО.
Він доручив сформувати реєстр суддів, які виносили неправосудні рішення, звільняли вбивць і корупціонерів.
І про східний фронт. Причиною масштабних утрат на Донбасі секретар Радбезу вважає погане озброєння. Стверджує також, що сьогодні є загроза реальної повномасштабної континентальної війни, яку будь-якого часу може розв’язати Росія.
А Кремль і не приховує агресивності. Укотре показує ядерний кулак. Нещодавно глава МЗС РФ Лавров заявив, що Росія має право на свій розсуд розпоряджатися ядерним потенціалом, зокрема, розміщувати й на Кримському півострові.
Америка швидко відреагувала на це – помічник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила про неприпустимість розгортання Росією ядерної зброї в Криму й попередила про відповідні наслідки, що можуть очіквати на Москву.
Нуланд сказала, що чинні санкції проти РФ «можна відкотити», якщо будуть реалізовані положення Мінської угоди і Росія виведе свої війська й техніку з України.
Однак агресор поки що не звільняє окуповані території. Бойовики перегруповують сили, комплектують підрозділи найманцями, на передову направляють найбоєздатніші групи.
У тилу – сто тисяч резервістів
Ми відбиваємося. Готуємося до чергової мобілізації. Відомо, що буде кілька етапів такого призову до війська. Пролунала інформація, що в державі планують сформувати потужний резерв для армії – сто тисяч захисників.
Мобілізація триватиме в новому форматі, зазначає прес-служба Міноборони. Запровадять нові види резерву – територіальний і громадський. Територіальний: загони оборони формуватимуться в кожному районі на базі районних і міських військових комісаріатів.
Створення громадського резерву дозволить об’єднати чисельні громадські організації та волонтерів для ефективної та скоординованої підтримки обороноздатності держави. |
Звичайно, це добре, коли відбуватиметься ротація на фронті відповідно до затверджених графіків, не затягуватиметься, як нині це спостерігаємо. Але бійцям потрібна нова, ефективна зброя. |
Нагадаємо, що Конгрес США ухвалив законопроект «Акт Підтримки свободи в Україні», який передбачає надання Україні озброєння та статусу союзника поза НАТО. Очікуємо, що цей документ підпише президент Обама.
А в соцмережах волонтери вже пишуть, що Україна нібито почала отримувати гвинтівки M82A1 компанії Barrett, а також снайперські М95. Мовляв, Україна може отримати з Америки 400 снайперських гвинтівок, 2000 автоматів, понад 700 гранатометів і 200 мінометів.
Між іншим, під час державного візиту до Польщі Президент України Петро Порошенко наголосив на необхідності перегляду існуючих систем глобальної безпеки та відзначив, що вже нині Україна поглиблює співпрацю з НАТО, переорієнтовує свій оборонно-безпековий комплекс на натовські стандарти.