Знову грип і нові штами вірусів

Категорія: Здоров'я

Із приходом холодів про себе знову нагадує грип. Щороку в осінньо-зимовий період грипують мільйони дорослих і дітей у всьому світі, із них 250-500 тисяч, як свідчать дані ВООЗ, помирають від ускладнень. Тож чого чекати нині і як протистояти хворобі?

Минулий сезон: без летальних випадків в області

Цьогоріч в Україні очікують одразу на два нові штами – швейцарський H3N2 і Пхукет. Також загрожує українцям і добре знайомий старий – каліфорнійський – H1N1. Медики вже спрогнозували – недуга може покласти в ліжка до 8 мільйонів людей.

У нашій країні, за даними епідеміологів, у минулому сезоні реєструвалася епідемічна хвиля підйому захворюваності з піком на 9-му тижні 2015 року, хоча перевищення епідемічного порогу в переважній більшості міст не спостерігалося.

У Київській області за минулий епідемічний сезон (із 40 тижня 2014 року до 20 тижня 2015 року) перехворіло на грип і гострі респіраторні вірусні інфекції майже 400 тис. осіб, із них більше половини дітей. Летальних випадків за цей період в області не зафіксовано.

Загалом у регіоні в минулому сезоні епідпоріг не було перевищено за жоден тиждень. Разом із тим, на 7-му тижні 2015 року зафіксовано значний сплеск захворюваності в Білій Церкві, а ще через тиждень – у Києво-Святошинському районі.

У лютому цього року, у зв’язку з підвищеним рівнем захворюваності серед школярів, навчально-виховний процес призупинявся лише в 10-ти загальноосвітніх школах м. Броварів і в окремих класах ЗОШ сіл Погреби та Літки Броварського району.

Як відрізнити грип від застуди

У суспільній уяві інколи не розрізняють ознак проявів грипу та застуди, гострої респіраторно-вірусної інфекції. У другому випадку спостерігається нежить, почервоніння та біль у горлі, одразу виникає сухий кашель. Температура рідко піднімається вище 38 градусів.

Натомість грип бере свій початок із різкого гарячкового стану (до 39-40°С). Слідом за цим швидко розвивається загальна інтоксикація організму, буквально за кілька годин стан пацієнта значно погіршується. Далі приєднуються такі типи характерних ознак.

Озноб, найчастіше з високим ступенем інтенсивності. Процедури укутування або іншого утеплення полегшення не приносять. Відступає озноб при зниженні температури тіла.

Головні болі – це одна з перших інтоксикаційних ознак. Утім, не варто забувати, що вона може свідчити ще й про ускладнення процесу, наприклад, при посиленні синуситу, що виник на тлі грипу або гаймориту. Характер болю гнітючий або тупий, сильно відчувається при русі очей у різні боки або по колу.

Кашель. Запалення, викликане вірусом грипу, нерідко розташовується саме в бронхах, чим і спровокований цей симптом, виражений переважно сухим надсадним кашлем.

М’язовий біль, ломота в тілі – це явна ознака інтоксикації при грипі (особливо в першу добу).

Сонливість, нездужання – природна реакція організму на дію вірусу, є підсумком ослаблення бар’єрних функцій.

Загальна слабкість – виникає на тлі тривалої лихоманки та інтоксикаційних ознак.

Зниження апетиту, зумовлене все тим же фактором інтоксикації.

Блювота, діарея – ці симптоми властиві переважно дітям, у дорослих вони зустрічаються набагато рідше. Але можуть також свідчити про розвиток кишкової форми грипу.

До перелічених симптомів можна додати додаткову клініку, виражену в періодичному запамороченні, шумі у вухах, водночас слизові ротової порожнини стають сухими. Ще однією особливістю є погіршення нюху, але при цьому реакція на звук і світло, навпаки, стає більш різкою, особливо це відзначається за увімкнення світла або різкому стуку, оплесках і т.п. Хворий, заражений вірусом грипу, дратівливий, відрізняється легкою нервовою збудливістю. Тривалість лихоманки – до семи діб, причому в процесі всього періоду відзначаються періодичні спади та підвищення температури.

В аптеках зявиться сироватка з антигенами

Основний метод профілактики вірусного захворювання — це вакцинація. Людині вводять частку інфекційного агента, який стимулює організм до вироблення антитіл, що запобігають інфікуванню й подальшому поширенню захворювання. За повідомленнями МОЗ, в аптеках невдовзі повинна з’явитися сироватка, яка матиме антигени до нових штамів, котрі загрожують українцям цієї зими.

Не потрібно забувати, що вірус грипу легко передається через брудні руки. Регулярно мийте руки, особливо після поїздок у громадському транспорті. Намагайтеся уникати рукостискань і використовуйте засоби для гігієни рук, які допоможуть знищити інфекцію. Якомога рідше користуйтеся громадським транспортом і обмежте перебування в місцях великого скупчення людей. Як дорослі, так і діти мають більше часу проводити на повітрі, це робить інфікування вірусом практично неможливим.

Дуже важливо не допускати потрапляння вірусної інфекції на слизові оболонки. Для цього потрібно уникати контакту з інфікованими людьми. Не забуваймо, що вірус може зберігатися на предметах гігієни та особистих речах хворого. Тому дуже важливо дотримуватися правил гігієни.

Для захисту від грипу необхідно підвищити опірність організму до інфекції. Повноцінне харчування й регулярні фізичні навантаження зміцнять імунну систему. Особливу увагу слід приділити повноцінному сну та відпочинку, мінімізувати стреси й відмовитися від шкідливих звичок.

Якщо з’явилися перші симптоми грипу, необхідно звернутися до лікаря. Категорично заборонено займатися самолікуванням, оскільки передбачити перебіг захворювання неможливо, як і його ускладнення.

Існує так звана екстрена профілактика грипу. Вона ефективна в тому випадку, якщо спалах інфекції виник у закритому колективі або в період гострої епідемії. Якщо вакцинація не проводилася, то необхідно прийняти противірусні лікарські препарати. Цей метод профілактики особливо актуальний для людей, які входять до групи ризик, – діти, вагітні жінки, люди з обмеженими можливостями, пацієнти з хронічними захворюваннями, люди похилого віку.

 

Нагадаємо, що сам грип не такий страшний, як його ускладнення. Найпоширеніші з них – бронхіт і пневмонія, отит, синусит, гайморит, міокардит, перикардит, серцева недостатність, пієлонефрит, міозит, менінгіт, енцефаліт. Окрім того, часто у тих, хто перехворів грипом, загострюються їхні хронічні захворювання

Один крок до створення пожиттєвої вакцини

Американські вчені впритул наблизилися до створення вакцини, яка захищатиме людину від будь-яких вірусів грипу. Захищатиме все життя!

Медичні висновки успішно проведених попередніх досліджень, за повідомленням Бі-Бі-Сі, були надруковані в журналах «Наука» (Nature) та «Біомедицина» (Nature Medicine).

Винайдений механізм протидії полягає в наступному. Звичайна вакцина спрямована на молекули на поверхні вірусу грипу. Однак вони постійно модифікуються. Вірус грипу, за поясненням учених, нагадує кулю, з якої стирчать цукерки-льодяники на паличках-стрижнях. Цукерки щороку міняються, але палички залишаються ті ж самі. На відміну на попередніх років учені знайшли спосіб, як ефективно впливати на палички…

– Тести на тваринах дали позитивні результати. Також успішно проводилися досліди з пташиним грипом H5N1, – каже Джон Оксфорд, фахівець із вивчення грипу лондонського університету.

Разом із тим незалежні науковці вважають, що дослідження в клінічних умовах триватимуть ще кілька років.

Володимир КРАСНИК,

головний лікар Київського

обласного Центру здоров’я (спеціально для «ЧК»)

 

 

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.