Поліомієліт: без щеплення можливий параліч або навіть смерть

Категорія: Здоров'я

Восени, унаслідок спалаху поліомієліту, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України, у країні та в області, зокрема, розпочалася додаткова імунізація дітей проти поліомієліту. Ця кампанія триває й досі. У редакційній пошті «ЧК» накопичилося чимало запитань схвильованих батьків щодо доцільності проведення такого додаткового щеплення, безпечності вакцини для здоров’я та можливих негативних наслідків у разі ігнорування імунізації. Усі найпоширеніші запитання ми адресували Тетяні Князькій, головному спеціалісту-лікарю-педіатру Департаменту охорони здоров’я КОДА.

Тетяно Миколаївно, чому Мінохорони здоров’я України розпочало додаткове щеплення проти поліомієліту?

Тут кілька причин. По-перше, в Україні 2015-го зареєстровано спалах поліомієліту. У двох дітей із Закарпатської області виявлено наявність гострого в’ялого паралічу, викликаного вакцинспорідненим вірусом. Обстеження довели, що в кожного з них вірус мав 20-26 мутацій, та ще 17 спільних для обох. Що вказує: цей мутований вірус у хворих сформувався протягом двох років. А це індикатор небезпеки не лише для регіону. По-друге, унаслідок дефіциту вакцин проти поліомієліту щеплення в Україні з 2008 року знизилося з 95 відсотків до 45, а за десять місяців 2015-го воно становить менше 20 відсотків. По-третє, згідно із даними ВООЗ у світі чотири інфекції вийшли з-під контролю: поліомієліт, коронавірус, пташиний грип, лихоманка Ебола.

Що таке поліомієліт, наскільки він підступний і загрозливий для життя?

Поліомієліт – це гостре інфекційне захворювання, спричинене вірусом поліо, який вражає нервову систему й здатний призвести до паралічу або навіть смерті. Параліч може наступати на все життя, і жертви поліо отримують каліцтва внаслідок захворювання. Коли ви бачите на вулиці прикутих до інвалідного візка людей, то знайте: серед них бувають і ті, кому свого часу не зробили щеплення проти поліомієліту. До цього додам сумної статистики: 5-10 відсотків паралізованих помирають через ураження дихальних м’язів. Зазвичай, вірус інфікує дітей, які не отримали всіх доз вакцини. У деяких випадках він вражає підлітків і дорослих, яким не зробили щеплення.

Але навіщо додаткова, так звана позапланова імунізація, якщо якась дитина раніше пройшла вакцинацію згідно з календарем?

Така дитина не зможе захворіти, але здатна передати мутований вірус іншим. Щоб цього не сталося, рівень імунізації населення має становити щонайменше 95 відсотків. Коли в країні немає циркуляції вірусу поліо, для убезпечення необхідно мінімум чотири дози полівакцини. Проте у випадку спалаху, а також щоб зупинити циркуляцію мутованого вірусу, потрібні додаткові дози оральної поліомієлітної вакцини. Вони не лише ще більше захистять дитину, а й зупинять циркуляцію вірусу в її оточенні.

Наскільки безпечною є вакцина?

У всьому світі, розпочинаючи від 1950-их, для захисту дітей від поліо використовують живу оральну вакцину, так звану ОПВ. Дорослі, мабуть, пам’ятають краплі рожевого кольору, які їм давали в дитинстві. ОПВ, що використовують в Україні, рекомендована ВООЗ і закуплена ЮНІСЕФ. Це вакцина Опверо французького виробництва «Санофі Пастер».

Якщо дитині недавно провели щеплення, то чи не стане повторне загрозливим для її життя – це не спричинить появу поліомієліту?

Ні в якому разі. У дитини вже є певна імунна відповідь. Зауважу: дитині дадуть ті самі дві краплі й під час повторної вакцинації, і в тому випадку, коли вона збіжиться з плановою.

Яка ситуація в області з виконанням міністерського плану обов’язкових профілактичних щеплень?

План не виконують на Київщині так само, як і в країні, розпочинаючи з 2008-го. Причина проста – торік в область надійшло 42 відсотки вакцини ОПВ від потреби. У нинішньому мінімальний показник щеплень становить – 12,9 відсотка (діти до року), максимальний – 34,3 (14 років). Профільним міністерством, нагадаю, передбачено проведення трьох турів додаткової імунізації проти поліомієліту з використанням вакцини ОПВ: для дітей віком від двох місяців до шести років з інтервалом в місяць (для перших двох турів), а також малечі від 2 місяців до 10 літ (для третього туру).

Які клінічні прояви поліомієліту, скільки триває інкубаційний період?

Поліомієліт виникає, підкреслю, внаслідок інфікування одним з трьох типів відповідних вірусів. Інкубаційний період становить від 2 до 35 діб. У понад 90 відсотків уражених осіб інфекція безсимптомна, у 4-8 - захворювання перебігає здебільшого без рухових порушень. Одна з форм поліомієліту може проявлятися як гостра респіраторна або кишкова інфекції, в одного відсотка хворих розвивається серозний менінгіт. У 1-10 з кожної тисячі сприйнятливих до захворювання осіб розвивається паралітична форма хвороби з ураженням спинного мозку й розвитком паралічів, парезів, і ці наслідки є незворотними.

На що потрібно звертати увагу батькам перед вакцинацією дитини?

Насамперед, на стан її здоров’я. Потрібно поміряти температуру, аби виявити ознаки гострого захворювання. Перед щепленням дитину обов’язково оглядає лікар, надаючи письмовий допуск до вакцинації. Батьки підписують інформовану згоду, передбачену наказом МОЗ України, – це спеціальна статистична форма 063-2/0. І лише після цього спеціально підготовлений медпрацівник у кабінеті щеплень здійснює вакцинацію дитини.

Якщо лікар встановить протипоказання (постійні або тимчасові), то щеплення відкладуть або перенесуть на інший час.

Які шляхи зараження вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні й не паралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Вірус розмножується в клітинах епітелію тонкого кишківника та глотки. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний. Вірус передається через брудні руки, іграшки, інфіковану воду та їжу, а також переносниками, зокрема, мухами. Потрібно пам’ятати: вірус поліомієліту здатний тривалий час зберігатися в навколишньому середовищі – до 3-4 місяців у воді (відкриті та підземні водойми), до півроку з фекаліями в ґрунті. Також можлива передача вірусу повітряно-крапельним шляхом. Інфекційними при поліомієліті є виділення з верхніх дихальних шляхів і випорожнення.

Що робити батькам, аби запобігти зараженню дитини на цю небезпечну хворобу?

Найперше та найголовніше – суворо дотримуватися графіка профілактичних щеплень. Для цього потрібно стежити за оголошеннями місцевих медичних установ і дослухатися до повідомлень свого лікаря або медсестри щодо турів додаткової імунізації проти поліо. Дитині потрібно уникати місць великого скупчення людей, зокрема, контактів з особами, які перебували в загрозливих щодо поліомієліту країнах. В обов’язковому порядку навчіть дітей мити руки з милом. Провітрюйте приміщення кілька разів на день, робіть вологе прибирання оселі. Пийте лише кип’ячену або спеціальну воду для пиття. Вживайте добре вимиті овочі й фрукти. Не купайтеся в заборонених водоймах.

Чи можуть батьки взагалі відмовитися від будь-якої вакцинації? Що в такому випадку очікує на їхню дитину?

Це право батьків. Їх у них ніхто не забирав. Для цього достатньо письмової заяви. Щодо побоювань захворювання на поліомієліт після вакцинації: такого не зафіксовано за всі роки моєї роботи в педіатрії. Але всім необхідно знати: у світі ліків від поліомієліту не існує, і єдиним захистом є вакцинація. Дитина має право на дієвий захист від смертельно небезпечної інфекції.

Зверніть увагу

Вірус поліомієліту дуже заразний. Він може передаватися від дитини до дитини й інфікувати її без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї особи, яка немає щеплення або не отримала всіх доз вакцини. Параліч, як показує статистика, трапляється в однієї з 200 дітей, інфікованих цим вірусом.

Розмову вів Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.