Київщина – 2015: будували, реформували, підтримували,

Категорія: Матеріали номера

або П’ять найвизначніших за версією «ЧК» подій обласного масштабу

Попри економічну скруту в державі, усупереч «рогам» російської Кози, 2015 рік на Київщині мав вагомі здобутки та звершення. Зводилося житло, за темпами будівництва якого область випередила навіть Київ – незмінного лідера останніх років, будувалися промислові об’єкти (практично «під ялинку» на теренах краю ввели в експлуатацію черговий біогазовий завод), будувалися та реконструювалися об’єкти соціальної сфери, вкотре потішили агровиробники, засипавши в комори майже 3-мільйонний урожай. Словом, нам є чим пишатися, чому радіти. Із переліку соціально важливих подій «ЧК» вибрав найбільш знаменні та пам’ятні.

Завод

У цій номінації беззаперечним переможцем став білоцерківський біофармацевтичний науково-виробничий комплекс. Його відкрили в червні, вартість проекту – 40 мільйонів доларів. Нове підприємство – наймасштабний інвестпроект у фармацевтичній галузі за часи незалежності. Власник заводу – один із провідних вітчизняних виробників ліків – залучив голландських і американських інвесторів. Спільна праця стала запорукою успіху: у рекордні терміни – рік і три місяці – на п’яти гектарах виросли сучасні будівлі: центр наукових досліджень, лабораторія контролю якості, виробничі приміщення.

Наступного року планується друга черга будівництва: завод-фракціонатор, який стовідсотково забезпечить потреби України у вітчизняних препаратах із плазми крові. У це будівництво залучать понад 30 мільйонів доларів.

У підсумку це позбавить країну імпортної залежності на десятки видів препаратів, збільшить бюджетні надходження, поліпшить соціальне самопочуття працівників. Нині на підприємстві працює приблизно 350 осіб, середня зарплата персоналу сягає 6500 гривень.

Цікаво, що під час відкриття комплексу міністр охорони здоров’я Квіташвілі отримав від керівництва та власників підприємства сертифікат на мільйон гривень як благодійну допомогу для придбання ліків власного виробництва для бійців-учасників АТО. Ось такий лікувально-благочинний подарунок героям-землякам.

Реформа

Започаткована з початку 2015-го бюджетна децентралізація – перерозподіл частини видатків і зборів до місцевих бюджетів – разом із наданим правом на формування територіальних громад стали безпрецедентними для розширення прав місцевого самоврядування. Про це свідчить статистика: в умовах бюджетного законодавства, яке діяло до 2014 року, 90 відсотків районів і міст, включно з бюджетом області, отримували дотацію з держбюджету. А в умовах чинного законодавства лише 20 відсотків бюджетів районів і міст заявили про незабезпеченість фінансовими коштами для заробітної плати та енергоносіїв.

Водночас уперше за останні десять років бюджет області став профіцитним, а місцеві бюджети краю з початку року додатково до планових надходжень отримали майже мільярд 100 мільйонів гривень. Законодавчим стимулом на користь реформаторських перетворень став Закон «Про добровільне формування територіальних громад».

За перспективним планом очікувалося, що його перевагами скористаються десятки населених пунктів, унаслідок чого в області виникне 45 об’єднаних територіальних громад. Проте прикладом першопрохідців – Калитянської об’єднаної територіальної громади (Броварський район), що затверджена де-юре – висловили бажання рухатися та розпочати підготовчі процедури понад 60 громад.

Саме громади визначатимуть пріоритетні напрямки розвитку населених пунктів, питання першочерговості вирішення соціальних проблем. Та головне в тому, що громади зможуть розпоряджатися місцевим бюджетом на свій розсуд. І хоча процес територіальних трансформацій не простий, і для його поглиблення знадобляться конституційні зміни, в області він став незворотним.

Нещодавно Кабінет Міністрів затвердив перспективний план формування територій громад Київської області. До цього переліку вже ввійшло 29 громад.

Центр

На Київщині презентовано пілотний проект обласного сервісного центру адмінпослуг «Готово!». Він став першою ластівкою щодо централізованого надання всіх адмінпослуг в одному місці.

Сюди можна буде звертатися за реєстрацією прав на нерухомість, земельні ділянки, отриманням паспорта громадянина, погодженням питань архітектурно-будівельної сфери тощо. Центр відрізнятиме максимально прозора система роботи (його будівля спроектована на зразок грузинських будинків юстиції з прозорими скляними стінами), оперативний прийом документів (не більше 15 хвилин) і видача реєстраційних документів без «корупційних навантажень» для відвідувачів.

Цьому сприятиме докорінна зміна функцій та унеможливлення будь-якого зловживання з боку працівників. Одні прийматимуть документи, другі їх опрацьовуватимуть, треті – видаватимуть. Тобто, нівелюється потреба гальмувати процес проходження документації. Його, до речі, зможуть відстежувати відвідувачі в телефонному чи онлайн-режимі. У такий спосіб вони зможуть також отримувати консультації з необхідних питань. Водночас бажаючим на допомогу прийде електронний сервіс – можна буде записатися на прийом в онлайн-режимі та отримати необхідну довідку або витяг. Планується також запровадження спеціального порталу заявника – за допомогою електронної пошти проводитимуть юридичну консультацію щодо надання адмінпослуг і надаватимуть бланки всіх заяв.

Робота Центру побудована на принципі екстериторіальності, тобто мешканець будь-якого району області зможе провести процедуру реєстрації прав або оформлення документів незалежно від «прописки» того чи іншого об’єкта. Після апробації обласного центру адмінпослуг «Готово!» подібні центри запрацюють в багатьох районах і містах області.

Проект

Ним став започаткований Службою у справах дітей і сім’ї облдержадміністрації та фінансово підтриманий Міжнародною благодійною організацією «Партнерство «Кожній дитині» спеціальний проект «Соціальна інтеграція та примирення внутрішньо переміщених родин і дітей у Київській області». Бюджет проекту становить понад 2 мільйони євро. Кошти надходили від Єврокомісії та спрямовувалися на ремонт і облаштування помешкань, матеріальну допомогу соціально незахищених переселенців, багатодітних родин, які опікуються прийомними дітьми.

На ці кошти суттєво поліпшили соціальні та матеріальні умови майже 8 тисяч внутрішньо переміщених осіб, з яких 3,5 тисячі – діти. Загалом, за допомогою облдержадміністрації, місцевих органів влади майже 40 тисяч переселенців знайшли притулок на Київщині. Родин із дітьми розміщували в санаторіях, колишніх дільничних лікарнях. Для цього там у стислі строки проводилися ремонт і реконструкція будівель. Уповноважені органи державної влади всім переселенцям забезпечували належну соціальну підтримку та догляд. Своєрідним демографічним подарунком Київщині стало народження в родинах переселенців понад 500 немовлят.

Подарунок

Наприкінці року в Ірпені з’явилася нова дитяча поліклініка. Замість колишньої, розташованої в приміщенні, схожому на барак. Для цього реконструювали та відремонтували будівлю колишньої поліклініки для дорослих.

За спонсорські кошти в сумі 11 мільйонів гривень дитячий медзаклад перетворився на привітний казковий дім. Біля реєстратури – величезний акваріум, у коридорах на стінах яскравими фарбами зображено дитячі казкові історії, кожен кабінет для прийому дітей наче ігрова або кімната відпочинку.

І зовні будівлю не впізнають навіть старожили міста. Усе той же казковий дизайн, ігрові майданчики на подвір’ї, куточки відпочинку для батьків, і навіть маленьке диво – паркувальні місця для дитячих візків. Сьогодні в поліклініці проводять одночасний прийом лікарі десяти спеціальностей. Щодня там забезпечують медичне обстеження та обслуговують до 135 пацієнтів з Ірпеня, Гостомеля, Ворзеля, Коцюбинського та прилеглих сіл.

Підготував Микола ЗАКРЕВСЬКИЙ

Копіювання, цитування, публікація і републікація або ж інше поширення авторських матеріалів, у т.ч. окремих частин текстів чи зображень (за винятком копіювання для приватного використання), розміщених на веб-ресурсах видання, без письмового дозволу «ЧК» забороняється і захищається Законом України «Про авторське право і суміжні права». Дозволяється цитування матеріалів без отримання попередньої згоди за умови розміщення у тексті обов’язкового посилання на «ЧК». Для інтернет-ресурсів є обов’язковим розміщення прямого, відкритого для пошукових систем гіперпосилання на цитовану статтю у тексті.